נחל שרך ונחל בצת – צל, מים ומערה מדהימה

הטיול בנחלי שרך ובצת הוא אחד מטיולי החובה של הגליל המערבי. צל, מים, חורבה מרשימה ומערה יפה בה חיים עטלפים הם רק חלק מהסיבות לצאת ולטייל שם.

הסיפור של מערת שרך

"העובדה" שסיני כלשהוא אכל מרק עטלפים בשוק בוואהן והשבית את העולם רק הוסיפה להילת הפחד והמיסתורין סביב העטלפים. הם מוצצי דם, מסתבכים בשערות, עיוורים, מביאים מוות וקשורים לשטן הם רק חלק משלל המיתוסים והאמונות השגויות סביב העטלפים.

למעשה זוהי אחת מסדרות היונקים המרתקות והמיוחדות ביותר שאף מביאות תועלת רבה לאדם.תמונת עטלף בתקריב

למעלה מ-1300 מיני עטלפים חיים בעולם, מספר עצום ושני רק למכרסמים בממלכת היונקים, ואגב רק 3 מהם החיים באמריקה הינם "מלקקי דם". בארץ חיים 33 מיני עטלפים (כשליש (!) מכל מיני היונקים בארץ), אחד מהם הוא עטלף פירות וכל האחרים אוכלי חרקים יעילים. 25 מהם בסכנת הכחדה אך אוכלוסייתם בשני העשורים האחרונים יציבה בגלל הרבה פעולות שמירת טבע כולל פתיחת מוצבי צה"ל ישנים לשימושם.

העטלפים אינם "עכברים מעופפים", ולמעשה מבחינה גנטית הם קרובים יותר לסוסים מלעכברים… כל העטלפים רואים היטב גם ביום אך הם מנווטים את מעופם באמצעות מערכת סונר משוכללת  שמאפשרת להם להיות פעילים בחושך. הם משמיעים קול בתדר גבוה מגרונם ומאפם (מה שמאפשר להם להתעופף בחושך גם עם חרק בפיהם) וקולטים את ההדהוד מה שיוצר במוחם מפה מדויקת של סביבתם כולל של טרפם שיכול להיות זעיר ביותר. זו הסיבה שהם פיתחו במשך 65 מיליון השנים בהם הם חיים כל מיני אפרכסות אוזן שונות ומשונות הדבר המסייע לקליטת הסונר אך משווה להם פנים מוזרות מאוד לעיניים אנושיות. לרוב לעטלפים יש וולד אחד. יש מינים בו הוולד צמוד לאם גם במעוף ויש מינים בהם נשמרים הפעוטות ב"גן ילדים". חלקם חיים למעלה מ-20 שנה ויש להם חיי חברה מפותחים. הם ישנים ונחים במהופך תלויים מהתקרה תוך שימוש במנגנון לפיתה שאיננו מצריך כח שרירים ומשם הם מתחילים את מעופם. חלקם עפים ממש רחוק ויש עטלפי פירות שיודעים לחזור לפרי בשל ממרחק עשרות קילומטרים. בחודשי החורף הם מקיימים תרדמת חורף בה מורידים למינימום את חומם ופעילות גופם על מנת לשמר שומן ואנרגיה.

אם אתם רוצים לדעת עוד עליהם – תוכלו לקרוא באתר של רשות הטבע והגנים כאן.

ומדוע אני מספר לכם את כל זה? משום שבטיולנו נעבור ליד מערת שרך בה חיים עטפים! כמו כן בגלל שכשלמדתי לקראת טיוליי על העטלפים "התאהבתי" בסדרת בעלי-החיים המדהימים האלו ואני חש צורך לשקם מעט את כבודם הרמוס….

הטיול בנחל בצת ונחל שרך

חורבת דנעילה

אני ממליץ על טיול חד כיווני בין חורבת דנעילה וקיבוץ איילון לאורך כ-5 ק"מ. קל-בינוני ומתאים למשפחות. ניתן לעשותו בשני הכיוונים ואף מעגלי.

את טיולנו נתחיל בחניון חורבת דנעילה המתאים לפיקניקים. שווה לבקר גם בחורבה עצמה. מהחניון יוצא שביל טבעתי המסומן אדום שיקח עד כ-30 דקות. חורבת דנעילה היא יישוב כפרי מהתקופה הביזנטית בלב החורש. המקום נחקר ושוקם. יפה לראות את בית הבד וללכת "ברחובות" הכפר המשוקם. שלטי הסבר הפזורים במקום יבארו את מה שאתם רואים.

נחל שרך

לאחר הסיור בחורבת דנעילה, נצא לדרכנו לאורך השביל הכחול שיורד לעבר החורש.  נראה בור מים ושרידים נוספים מהכפר ועד מהרה ניכנס אל ערוצו המקסים של נחל שרך כשאנו מהלכים במנהרת צל של צמחיה עשירה.

לאחר כ-700 מ' נגיע לפתחה של מערת שרך – מערת נטיפים בגדה הצפון-מזרחית של הנחל. בכניסה למערה יש שלט ירוק של רשות הטבע והגנים. במערה שוכנים עטלפי חרקים וכפי שאתם כבר יודעים בחודשי החורף (1 בנובמבר עד 31 במרץ) הם נמצאים בתרדמה והכניסה אסורה משום שכל הפרעה עלולה לגרום לתמותה. בחודשים האחרים אפשר ומומלץ להיכנס אל המערה שבה אפשר להתקדם כמה עשרות מטרים עד שיוצאים מצלע ההר כ-30 מ' מעל הפתח. חייבים פנסים. יש במערה סימונים מחזירי אור וגם ידיות ומדרגות אך רצוי מאוד להיכנס עם מישהו שמכיר היטב או פשוט להיכנס קצת, להתרשם ולחזור.

מי שרוצה טיול מעגלי – שיחזור מכאן כלעומת שבא.

נחל בצת

אחרי מערת שרך, נמשיך במורד הנחל עד למפגש עם נחל בצת, ולצומת שבילים כחול-שחור. נמשיך עם השביל הכחול לאורך נחל בצת. כ-500 מ' בהמשך נגיע לעינות כרכרה ואל החלק הרטוב של הנחל, המאפשר גם שכשוך בחלק מהבריכות.

מכאן הצמחיה עבותה ומרשימה. תראו שחלק מעצי הדולב הענקיים יבשו ונפלו כתוצאה משנים רבות של שאיבת יתר וייבוש הנחל. אך כיום משיבים חלק מהמים והנחל מתאושש. תבחינו גם בשפע אדיר של שיחי הרדוף האופיניים לנחל.  נמשיך עם השביל הכחול לצד מתקן ששימש בעבר לתפיסת מי הנחל והזרמתם לבית המשאבות של קיבוץ אילון.

במפגש השבילים כחול-שחור נפנה בשחור ועד מהרה נגיע למבנה בטון ישן – בית המשאבות של קיבוץ אילון. מכאן ממתינה לנו עלייה "בריאה" בת כ-800 מטרים לאורך הכביש לעבר שער עורפי של קיבוץ אילון ומעט אחריו נגיע לחניה מסודרת.

תהנו !!!

אם אתם רוצים המלצות על טיולים נוספים באזור – בבקשה: טיול לחורבת צונם, טיול לחורבת עירב שמתחבר לנחל בצת וטיול לאזור חניתה.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן