רקפת

זרקור על פרח הרקפתרקפות ורודות פורחות בין סלעים כאשר עלים רעננית נראים למטה

מתחת לסלע צומחת לפלא
רקפת נחמדת מאוד,
ושמש מזהרת נושקת, עוטרת,
עוטרת לה כתר ורוד!….

את המילים המוכרות האלה כתב לוין קיפניס בשנת 1921 בטיולו בנחל עיון ליד מטולה בתקופת שיא פריחת הרקפות – סוף החורף-תחילת האביב.

הרקפת המצויה (Persian Cyclamen) היא פרח מוגן מוכר ואהוב. היא גיאופיט (בעל פקעת) שכיח ונפוץ בארצנו אך גם מהמיוחדים בפרחי ארצנו.

הנה כמה "סודות" על הרקפת

  • לרקפת פקעת רעילה ששומרת עליה מפני אכילה ע"י בעלי חיים, אך למרות זאת היו לה שימושים רפואיים עממיים שונים כגון: ריפוי מחלות קיבה, גירוש תולעי מעיים, טיפול בפצעים ואפילו שיקוי אהבה…
  • בפקעת חצויה היו משתמשים כסבון ולכן אחד מתריסר שמותיה הערביים הוא סבון א-ראעי (סבון הרועים).
  • תהליך ההאבקה שלה נעשה ע"י זמזום! החרק המאביק, בהתקרבו לפתח צינור הכותרת, משמיע זמזום בתדר גבוה, אשר מרעיד את המאבקים וגורם לפיזור האבקה. צורה זאת של האבקה נקראת האבקת זמזום Buzz Pollination.
  • פרח הרקפת גדל הפוך! העוקץ עליו גדל הפרח מתעקל בקצהו כלפי מטה, כמו מקל-סבא, אך עלי הכותרת גדלים כלפי מעלה, כלומר הפוך…
  • האגדה מספרת שהכתר של שלמה המלך היה בצורת רקפת. כאשר חרב בית המקדש ואוצרותיו נלקחו לרומא, כולל הכתר – הרכינה הרקפת את ראשה בצער ומאז גדלה במהופך.
  • לעלים של הרקפת "טביעת-אצבע" ייחודית. אין שני צמחי רקפת בעולם עם טביעת-אצבע זהה! אבל כל העלים של אותו הצמח זהים.
  • מסתבר שאין לרקפת מאביק דומיננטי אחד, אלא היא מואבקת על ידי מספר מיני חרקים. העיקרי ביניהם הוא עש פרימיטיבי ששמו Micropterix berytella ולאו דווקא הדבורה.
  • אם אתם רוצים לדעת עוד על הרקפת (וגם על שירו של לוין קיפניס) אני ממליץ להיכנס כאן לאתר צמח השדה.

איפה אפשר לראות ריכוזי פריחה מרשימים של הרקפת?

הרקפת נפוצה כמעט בכל אזורי הארץ: בגליל ובגולן, בהרי יהודה ושומרון ובשפלת יהודה ורבים מאיתנו מכירים בקרבת ביתם ריכוזים "סודיים" של רקפות… אבל יש מספר אתרים ידועים ומוכרים במיוחד והנה רשימה חלקית. (איך להגיע? חפשו בגוגל לפי שמות האתרים):
+ גבעת הרקפות – ברמות מנשה. מקום הכי פופולרי ומקסים אך צפוף בצהריים.
+ יער יופ וסטרוויל – גם ברמות מנשה.
+ שביל הרקפות במגדל העמק.
+ ביער אודם ברמת הגולן – יש שם מין רקפת אחר ונדיר – רקפת יוונית.
+ ביער קרן הכרמל
+ בגלבוע, למשל במסלולים של "נחל יצפור" או "עין הסמל והעמק הנעלם".
+ יער בית קשת
+ גבעת הרקפות ליד טל שחר
+ יער הרקפות בכוכב יאיר
+ יער המלאכים ממזרח לקרית גת

רוצים לצאת לטיולי פריחה? מוזמנים לקרוא כאן על 3 מסלולי פריחה בגליל או לפנות אלי דרך צור קשר

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן