3 מסלולי פריחה נסתרים בגליל

בימים אלו בהם האביב כבר נראה מעבר לאופק – הטבע מתעורר והפריחה הרעננה צובעת את המרבדים הירוקים בשלל צבעים. זה הזמן לצאת לטיולי פריחה שיעשו לנו טוב על הלב.
טיולי הפריחה ל"דרום אדום", לריכוזי הרקפות ברמות מנשה או לכלניות במנחת מגידו – ידועים ומוכרים. הפעם, שניים מחברי ואני מזמינים אתכם לצאת לטייל בשלושה מסלולי פריחה פחות מוכרים, פחות המוניים ופחות גדולים – אך לא פחות נפלאים והכי חשוב – קרובים לבית!

פריחה בנחל אביב 480x640 1 איילת גבעונית 427x640 1 צבעי הכלנית. מה רואות הדבורים 640x639 1  

 

צבעי הפריחה

אנו מתרגשים מאוד לנוכח צבעוניות הפרחים באביב. האדום של הכלנית והפרג, הורוד של הכרמלית והרקפת, הלבן-צהוב של הקחוון, הכחול של המרגנית, הצהוב של החרדל או הסגול של היקינטון. אפשר להמשיך ולמנות ואת הפרחים והגוונים – אך מדוע בכלל "טורחים" הצמחים לצבוע את  פרחיהם בצבעים שונים וכה עזים?

עיקר פעולת ההאבקה של הפרחים נעשית ע"י מאביקים – שהם ברובם חרקים וציפורים. בגלל שתנאי הצמיחה בסוף החורף והאביב אידיאליים – נוצרת תחרות עזה בין הפרחים השונים על "ליבם" של המאביקים ובראשם הדבורים. במהלך האבולוציה התאימו הפרחים את עצמם לאופן ראיתם של המאביקים ופורחים בצבעים המתאימים בדיוק למאביקים "שלהם". כך למשל הדבורה איננה רואה את הצבע האדום, אך רואה צבעים אולטרה-סגולים. לכן ישנם פרחים שיוצרים במיוחד עבור הדבורים סימנים וקוים על גבי עלי הכותרת בצבעים אולטרה-סגולים שנראים על ידי הדבורים אך לא ע"י בני האדם. הציפורים לעומת זאת רואות טוב במיוחד צבעים אדומים. לכן הפרחים שמואבקים על ידם יהיו לרוב אדומים וגדולים. מענין לדעת שצבעי הפריחה שאנו רואים שונים מאוד ממה המאביקים רואים.

אז איפה כדאי לטייל ולראות את הצבעים המרהיבים האלה? הנה שלושה מסלולים שיציעו לכם פריחה נהדרת אך גם בונוס נוסף…

פרחים ובולענים

חברי מורה הדרך יותם דהן מכליל ממליץ על מסלול פריחה מעגלי, קצר ונהדר בפארק גורן "בשביל הבולענים". זהו שביל קצר, קליל ומסומן באדום בשטח פארק גורן שאורכו כחצי קמ' בלבד. תחילתו כ-200 מ' דרומית לכניסה הראשית (המערבית) לפארק ויש חניה בקרבת מקום. אתם תהנו שם משפע פריחה צבעונית בתוך חורש האלונים הנהדר וגם תזכו לראות תופעה מרתקת נוספת.
לאורך השביל תוכלו לראות מספר "בולענים" שהם בורות ניקוז טבעיים שנפערו בקרקע ושאליהם נאספים מי הגשמים ונבלעים אל מעבה האדמה. הבולענים נוצרים מתופעת הקארסט – המסת סלעי הגיר ע"י מי הגשמים, מה שיוצר חללים בתוך הקרקע המושכים אליהם את המים ממש כמו חור האמבטיה.
יש בפארק גורן שפע של חניונים לפיקניקים ושבילים נוספים. לא לוותר על מצפור מונפורט הנפלא.

יקינטונים לרגלי המירון

יקינטונים במירון 640x453 1

 

חברתי היקרה איילת בר-מאיר, מורת הדרך המוכרת ממליצה לכם לצאת לטיול פריחה קצרצר ומקסים לרגלי הר המירון ובקרבת חרבת חממה. הדבר הכי מיוחד במסלול – ריכוז פריחה גדול ונדיר של יקינטונים מרהיבים!

סעו להר מירון ומעט לאחר הבסיס הצבאי החנו את הרכב בחניה של חרבת חממה. קחו את השביל המסומן בסימון שביל ישראל לעבר עין חממה ומיד תתקלו ביקינטונים, מומלץ להריח את ריחם הנפלא, סטו מהשביל ימינה לקרחת היער ותמצאו גת חצובה, שפע פרחים מרהיבים ובהם כלניות ועצי שזיף הדב הפורחים בלבן. וחיזרו למסלול המסומן והמשיכו אל עץ המשאלות. עץ זית עב-גזע וחלול. העומד בתוך החלל ומבקש משאלה – מובטח לו שמשאלתו תתגשם…

בקרבת מקום חניון נהדר לפיקניקים. אם תעלו מהחניון לכיוון מזרח תגיעו למחסום, מעט לפני המחסום מימין, במעבה החורש פורחת קבוצת גבעונית הלבנון. אם חפצה נפשכם בטיול ארוך יותר – תוכלו להמשיך עם שביל ישראל היורד לאורך נחל צבעון עד לפיתול של כביש 89. קטע זה – איננו מעגלי.

שקדיות ונזירים

ההמלצה האישית שלי היא טיול לנחל אביב. המיוחד במסלול זה – פריחת השקדיות המופלאה (הזדרזו) לרגלי המערות והצנירים בקניון הנחל. זהו טיול לא מעגלי ובאורך של כ-5 ק"מ שמתחיל בפיתול הדרך של כביש 899 בין יראון לאביבים. חוצים את הכביש במנהרה ויורדים לאורך נחל אביב (כ- 3 ק"מ, סימון שבילים כחול) עד לחיבור עם נחל דישון.

לאורך כל המסלול פריחה עשירה ומרהיבה בשלל צבעים אך מבנה הנחל הקניוני ונופיו יגנבו את ההצגה: מצוקים מרשימים, עמודי סלע (בהם סדרת עמודים המכונים “העלמות”) , צנירים (מצוקים סלע קעורים שמזכירים צינור) ומערות אביב המרשימות שמשכו אליהן נזירים מתבודדים. מכאן יורדים אל הערוץ כשהשקדיות מכל עבר ומגיעים למבנה בטון עזוב ששימש כתחת שאיבה  ולצידו עץ אלון יפה ושוקת המשמשת להשקיית עדרי הבקר. זהו המקום הנכון להפסקת קפה ומנוחה. אם תהיו כאן אחרי גשם – יתכן מאוד ותראו את המראה הנהדר של נחל דישון הזורם. כאן פונים ימינה והולכים כ-2 ק"מ (סימון שבילים אדום) עד לחניון בקרבת כביש 899 ממנו ניתן לחזור בקלות לנקודת ההתחלה. אז תבחרו מסלול, קחו את עצמכם יחד עם מגדיר פרחים, מפת סימון שבילים, כמה סנדוויצ'ים, כובע ומים וצאו לדרך.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן