פארק נהריים – האי שבין הנהרות

"אי השלום" הנמצא באזור בו מתחבר נהר הירמוך לנהר הירדן הוא מקום מרתק. זהו המקום היחיד בארץ בו עומדים בשטח מדינת ישראל ורואים את שטח ממלכת ירדן במערב! זהו המקום בו הקים "הזקן מנהריים" פרויקט הנדסי שאפתני שחישמל את ארץ ישראל וזהו המקום בו במארס 1997 בפיגוע נורא נרצחו 7 תלמידות צעירות מבית שמש ולזכרן הוקם אתר הנצחה ייחודי ומרשים.
הביקור במקום מומלץ ביותר במיוחד עכשיו בחודשי האביב.

על אי השלוםמפת אי השלום

"אי השלום" נוצר באזור חיבורם של שני הנהרות הירדן והירמוך. הירמוך שמגיע ממזרח מתפתל ולבסוף פונה לצפון מערב עד שמתחבר לנהר הירדן שמתפתל כשמגמת פניו מצפון לדרום. שטח האדמה שנכלא בין הנהרות נקרא כיום "אי השלום" ובעבר "נהריים" שם הקים פנחס רוטנברג ("הזקן מנהריים") מפעל לייצור חשמל בכח המים שניצל את הפרש הגבהים בין הנהרות.

את רעיון הקמת תחנת הכח ההידרואלקטרית כאן הגה רוטנברג כבר ב-1919 כחלק מחזון של הקמת 13 תחנות הידרואלקטיות לאורך בקעת הירדן. מאז פעל להקמת המפעל שנחנך ב-1932 והיה מקור הספקת החשמל הראשי של ארץ-ישראל המנדטורית עד 1948. רוטנברג איגם את מי הירמוך ויצר אגם מוארך שבדרומו נפלו המים כ-28 מטר והניעו 3 טורבינות לייצור חשבל ומשם זרמו אל הירדן הנמוך יותר. לצורךהשליטה במפלס מי האגם ניבנו באזור מספר סכרים ותעלות (כולל סכר דגניה) שאיפשרו את הפעלת התחנה בכל ימות השנה. לצורך הקמת המפעל רכש רוטנברג כ-6000 דונם מהאמיר עבדאללה, כאשר 830 מהם מהווים את שטח חצי האי, שטח שנמצא בבעלות יהודית עד היום.  ב-1948 ניטשה התחנה והיישוב תל-אור שהוקם שם והתחנה וכל המבנים נעזבו. בנית התחנה ופיתוח האזור הם מופת של יצירתיות, תחכום הנדסי וחלוציות ציונית.

בהסכם השלום עם ירדן (אוקטובר 1994) נקבע שישראל תקבל זכות שימוש בשטח חצי-האי שנמצא בריבונות ירדנית לצרכי תיירות וחקלאות ושזכות שימוש זו תחודש בהסכמה הדדית בכל 25 שנים. כסמל להסכם השלום נקרא שם המקום "אי השלום". מועד החידוש הראשון יהיה בספטמבר 2019 ולאחרונה עלו בעיתונות צלילים צורמים באשר למימוש החידוש. באופטימיות זהירה ניתן לנחש שהזכיון יחודש בסופו של דבר.

ב-13 במארס 1997 אירוע במקום פיגוע נורא. חייל ירדני שהוצב באי פתח בירי מנשקו האישי על תלמידות כיתה ז' ו-ח' מבית ספר אמי"ת מבית שמש שהיו במקום במסגרת טיול שנתי. מהירי נהרגו 7 בנות ועוד 6 נפצעו. אורנה שמעוני, פעילה חברתית מוכרת מאשדות יעקב מאוחד, יזמה במקום הקמת גן חינוכי לנוער ישראלי-ירדני והיתה גם הראשונה לטפל בנפגעות. מיד לאחר הפיגוע הסבה את תוכניתה והפכה את הגן להיות אתר הנצחה להרוגות הפיגוע. אורנה ממשיכה לתחזק ולטפל בגן במו ידיה עד היום והפכה אותו לגן מקסים ופורח (במיוחד עכשיו באביב).

איך מטיילים לשם?מפת אי השלום

"פארק נהריים"- השייך ומופעל ע"י קיבוץ אשדות יעקב איחוד הוא אתר נהדר הפתוח 7 ימים בשבוע מ-9 עד 16 והפך לאטרקציה תיירותית קסומה, מיוחדת ויפהפיה. ניתן לטייל באתר כל השנה אך התקופה הטובה ביותר היא האביב עת הכל פורח והחום נסבל. הפארק כולל בתוכו מספר אפשרויות טיול נפלאות:

 • שביל הסכרים
 • משלב הליכה עצמאית וקלה, תצפיות מרהיבות ביופיין, אל עבר 'אי השלום', גשר רכבת-העמק, הגשרים העתיקים וכמובן מערכת הסכרים של רוטנברג. במיוחד נפלא לראות את שפע המים במקום (כל השנה!) ושני מפלים – אחד של מי הירדן והשני של מי הירמוך המרוחקים זה מזה רק כמה עשרות מטרים. בשביל קרוי על שמו של שאול שומרון (אחיו של הרמטכ"ל דן שומרון)  שהגה את רעיון הקמת השביל (דמי כניסה לשביל 10 ש"ח לאדם).
 • גבעת ההנצחה
 • גבעה זו מנציחה את "נטבח האי השלום" שאירע במארס 1997 במהלכו נהרגו 7 תלמידות מבית שמש. הגבעה מנציחה את הבנות בפרחים ומדגישה בכך את "הפרחים שנקטפו". יוזמת הגן, ארונה שמעוני, ממשיכה לטל ולטפח אותה עד עכשיו. בראש הגבעה תצפית יפה.
 • סיור רכוב לאי השלום
 • לקבוצות יש אפשרות לעבור את הגבול לתוך שטח ירדן (אי השלום הוא בריבונות ירדנית) ולסייר בו. הסיור כולל תצפית ממגדל השמירה, עצירה מול תחנת הכח וליד תחנת רכבה העמק (תחנת הרכבת הנמוכה בעולם…). זהו סיור מודרך ע"י מדריך מקומי לקבוצות שמאורגן ע"י הפארק (35 ש"ח למבוגר) . בסופי שבוע על פי הביקוש יוצאים מספר סבבים.
 • תצפית מיכל
 •  סיור רכוב אחר ייקח אתכם לאורך כביש המערכת עד מצפור מיכל – הנמצא בשטח ישראל וצופה בתצפית מרהיבה על מפעל החשמל. סיור בן שעה לאורך סכרי הענק והתעלות שנבנו כאן לפני 85 שנים, בלווי מדריך מקומי.
 • הסיורים הרכובים מיועדים לקבוצות (בסופי שבוע מתארגנות במקום קבוצות של מבקרים) ורצוי מאוד לתאם מראש בטלפון 054-5436730

מה עוד באזור?

באזור יש אפשרויות טיול ובילוי רבות ובינהן

 • מסעדת צל תמר – אשדות יעקב איחוד
 • ג'ונגל כיף – קיבוץ בית זרע
 • אתר גשר הישנה (שגם הוא עוסק בסיפור נהריים) ומסעדת השף "רוטנברג"
 • סדנאות שוקולד ב"גליתא" דגניה ב'
 • מסעדת 1910 בדגניה א'
 • רוב רוי – ליד סכר דגניה
הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן