הסודות של נחל שעל

הסודות של נחל שעל

לנחלי הגליל המערבי המפורסמים (בצת, כזיב, געתון ובית-העמק) יש אח קטן ונחבא אל הכלים. זהו נחל שעל שלמרות צניעותו, נוצר בקרבו כמה "סודות" מרתקים ומעיין מקסים אחד, עין שעל שמו, שמתאים לכל ימות השנה וכמעט בטוח שתהיו בו לבדכם…

קצת על שמורת נחל שעל

נחל שעל מתחיל במעיליא ומשתפל מערבה לאורך כ-15 ק"מ, עובר בין סער לגשר הזיו ונשפך לים דרומית לאכזיב. בנחל הוכרזה שמורת טבע שייחודה בעצי "חברת הר מירון" שעיקרה אלון תולע וקטלב מצוי. מיני צמחים נדירים אחרים מצויים בה (כמו מישויה פעמונית, צלען הגליל ופעמונית צידונית) ואף מכרסם גדול בשם נמנמן העצים. הנחל שמעטים מטיילים בו הוא מסדרון אקולוגי חשוב לבע"ח רבים כולל היחמור הפרסי.

במדרון הצפוני מתחבא מעיין קטן וקסום תחת חופה ירוקה של עצי דולב, תאנה ועוזרר ושיחי פטל, שרכים שערות שולמית ועוד. זהו עין שעל או בשמו הערבי עין א-דם, אולי על שם העלוקות שלפנים חיו בו. כיום חיים בו סלמנדרות וקרפדות המנעימות בשירתן את השהות במקום… המעיין עצמו נובע מתוך מערה נמוכה וחשוכה בה ניתן לראות גם מעט נטיפים. המים הצלולים ניקוים על הרצפה לעומק של סנטימטרים בודדים ומשם זורמים בזרזיף עדין לבריכה קטנה העוצרת את המים. זהו מקור המים האיתן היחיד בנחל והוא משמש את חיות הבר את העדרים. בעבר המעיין היה מקור המים העיקרי של כפר צלבני שישב על השלוחה מעל המעיין ושבו חבויים שני סודות נוספים עליהם אני רוצה לספר.

אנדרטה למלך ההונגרים הצלבני במעיליא

 

"הקשר ההונגרי"

חורבת בילטון שהיא חלק משמורת נחל שעל הינה חווה חקלאית מהתקופה הצלבנית (מאות 12-13 לספירה) שהיתה חלק ממערך הכפרים סביב מצודת המלך (שאטו-דה-רואה) שבמעיליא. הרבה ממצאים המעידים על קיומו של כפר נמצאים סביב המבנה ומכלאת הצאן שבמעלה השלוחה. בורות מים, אבני ריחיים, אבנים מסותתים וטרסות חקלאיות מעידות על החיים במקום. אך הסוד קשור בשמו של המקום ו"בקשר ההונגרי" למעיליא. בערבית שם המקום ח'רבת בלטון מה שמזכיר מאוד את שמו של האגם הידוע בהונגריה. בנוסף לכך חמולת ליוס שחיה כיום במעיליא טוענת שמקורם הונגרי ושמם המקורי היה לאיוש…  על פי מסורות מקומיות הקשרים הללו אינם מקריים כלל ועיקר ועל פי טענתם אכן חיו צלבנים הונגרים בחורבת בלטון!  זאת ועוד: בסוף שנת 2018 הגיעה מהונגריה משלחת גדולה של אנשי דת, מנהיגים וסטודנטים שהתארחו במעיליא וחנכו אנדרטה מרשימה לכבודו של המלך ההונגרי אנדראש בשני שהשתתף במסע הצלב החמישי, על קיר המצודה אל מול הכנסיה. בקיצור – מוזמנים לדבר במקום במבטא הונגרי…איגן.

קרבות בילטון

"הסוד" השני הקשור לחורבה מאוחר הרבה יותר וקשור לקרב ממלחמת העצמאות שחמק מתחת לרדאר של ההסטוריה. קרב בילטון נערך בין ה-8 ל-12 באוקטובר 1948 ובו לחמו כוחות צבא ההצלה שמרכזם היה בתרשיחא עם חיילי צה"ל מחטיבה 7. חטיבה זו הוקמה בחטף בעיצומה של המלחמה במאי 48 ותוך שבוע הוטלו חייליה לקרבות קשים ללא אימונים והכנה מספקת. בקרב בילטון לחמו חיילי גדוד 71 לכיבוש משלטי 817 (חורבת בילטון) ואחרים בסביבה אך כשלים מבצעיים ולוגיסטיים רבים הביאו לכך שהמשלטים עברו מיד ליד. 6 מחיילי החטיבה נהרגו כאן והם קבורים בבית הקברות הצבאי בנהריה. את סיפור הקרב חשפו עמירם אידלמן וניר קינן במאמר משנת 2018.

איך מטיילים בנחל שעל?

יש כמה אפשרויות ברמות קושי שונות

Screenshot 8 1

הטיול הקל

אני ממליץ כאן על הדרך הקלה והקצרה ביותר שמתאימה במיוחד לזוג או קבוצה קטנטנה שרוצה קצת שקט גלילי במקום קסום וסודי שכמעט בטוח שלא תמצאו שם אף אחד אחר…

סעו למצפה הילה והמשיכו כ-400 מ' לעבר דרך הנוף. בעיקול הדרך יוצאת דרך עפר במסומנת שחור מערבה. הדרך עברה חידוש והיא טובה לכל סוגי הרכב. המשיכו עם דרך הכורכר כ-1.6 ק"מ עד לסוף דרך הכורכר שליד מחצבה קטנה. החנו שם את הרכב שלא יחסום של הדרך (המקום מצוין במפה כ"חניה 1") והמשיכו מכאן ברגל בדרך ג'יפים משובשת למדי. הדרך יורדת לאורך כ-700 מ' כאשר לאורכה תראו שרידים רבים מהכפר הצלבני ופינות חמד רבות. לאורך כל דרך ההגעה – נופים נפלאים מערבה לעבר חוף הגליל המערבי והים. כ-100 מ' לאחר המבנה ומכלאה הצאן תראו משמאל לדרך שלט של רשות הטבע והגנים המכריז על שמורה נחל שעל. מכאן יורד השביל השחור (בתלילות יחסית) לאורך 200 מ' עד למעיין. זו איננה דרך קלה אך היא קצרה ותביא אתכם למקום מושלם לקפה ושקט גלילי…

כשתסיימו חיזרו על עקבותיכם.

הטיול הבינוני

כאן תוכלו ללכת גם באפיק הנחל המוצל והיפיפה. הגיעו אל מול תחת הדלק והחנו במקום המסומן כ"חניה 2". מכרן לכו על השביל המסומן שחור עד עין שעל. תחילת תרדו אל האפיק ואחר כך תעלו עד למעיין. מכאן תוכלו או לחזור על עקבותיכם או לעלות לפי האפשרות הקלה אל החניה (זה למקרה שיש לכם 2 רכבים).

הטיול הארוך

טיול זה מחייב 2 מכוניות:

הגיעו אל עין שעל באחת משתי האפשרויות שלעיל. אני ממליץ על חניה 1. לאחר הבילוי במעיין רדו עם השביל השחור אל אפיק הנחל ומכאן התחברו לשביל הכחול שייקח אתכם למפגש הנחלים שעל-נחת שם תחנו את רכבכם. הדרך לשם מעט קשה לרכבים רגילים ולכן תוכלו לחנות על דרך נוף הילה-מנות ותאלצו להאריך מעט ולהגיע לשם ברגל.

באופציה זו תוכלו להנות מכל העולמות… גם חורבת בילטון והנופים מערבה, גם מעין שעל הקסום וגם מכל צפונותיו של נחל שעל לכל אורכו בשמורה.

רמת הקושי

המסלולים הינן ברמת קושי בינונית ומחייבים הערכות ראויה. הביאו נעלי-הליכה, מים, כובע ומפה.

טיילו בזהירות ותהנו מהדרך !!

עוד טיולים מומלצים בקרבת מקום הם: טיול בנחל כזיב, וטיול בכפר מעיליא.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן