אל הלגונות הכחולות – שייט קיאקים בשפך הירדן

המלצה חמה:

שיט קיאקים רגוע בזריחה בלגונות של בקעת הבטיחה. חוויה מרגשת ובלתי נשכחת. ממש אפריקה.

קיאקים בבקעת הבטיחה

קצת רקע על בקעת בית ציידה

ימת הכנרת חבוקה מכל עבריה ברכסי ההרים של הגולן והגליל ובשלוש בקעות. מדרומה של הכנרת נמצא עמק הירדן בו מתחברים שני הנהרות הירדן והירמוך אשר יוצרים את אזור נהריים. ממזרח  נמצאת בקעת גינוסר אליה מתחתרים נחל עמוד, נחל צלמון שמקורם בהרי מירון ונחל ארבל. בקעת הבטיחה או בשמה האחר – בקעת בית ציידה נמצאת מצפון לכנרת.
בקעת הבטיחה היא דלתא של נחלים רבים המגיעים אליה מצפון וממזרח ויוצרים כעין מניפה. נהר הירדן הוא המערבי ביותר שנכנס אל הבקעה, ומזרחה ממנו נשפכים אליה רבים מנחלי רמת הגולן ובהם נחלי משושים, דליות ויהודייה. כל הנחלים הללו יורדים בתלילות אל תוך השבר הסורי-אפריקאי בו נמצאת בקעת הבטיחה. זכרו שגובה הכנרת כ-200 מטר מתחת לפני הים בעוד סביבתה גבוהה ממנה במאות מטרים. במהלך ירידת הנחלים אוספים עפר, אבנים וסחופת שעם הגעת לבקעה השטוחה מושקעים בה ויוצרים אזור מישורי עם אדמת סחף פוריה מאוד שגובהה קרוב לגובה פני הכנרת. הנחלים שמגיעים אל הבקעה מאטים את קצב זרימתם, מתפתלים ומתחתרים בקרקע הרכה עד אשר מגיעים ונכנסים אל תוך הכנרת. העובדה שבמקום יש אדמה פוריה מאוד, שפע מים, המון שמש וחום יוצרים תנאים מעולים להתפתחות של סביבת צומח עשירה ומגוונת. צמחיה זו מהווה בית גידול אידיאלי לעולם חי מגוון ומרתק בו שפע בעלי חיים.
בקעת הבטיחה היתה אבן שואבת להתיישבות אנושית לאורך תקופות ארוכות בהיסטוריה. השטחים שלה נוצלו לחקלאות ולגידולים בימים עברו ואף בימינו היא ממשיכה להיות אגן פורה בו מטעים סובטרופיים רבים של ישובי האזור. בולטים בהם בין היתר מטעי המנגו, הליצ'י והאבוקדו . המגורים בבקעה מאתגרים מאוד בגלל החום הרב, הלחות, ההצפות וכמובן היתושים (אכזריים במיוחד!…). לכן שרידי ההתישבות במקום אינם רבים במיוחד. מענין לציין שבלב הבקעה (אזור המוכר בימינו "כבית הבק") נמצאו שרידי ישוב חשוב מהתקופה הרומית-ביזנטית. הארכיאולוגים שחפרו במקום ובהם ד"ר מוטי אביעם איש הגליל, סבורים שזהו כפר הדייגים בית ציידה הידוע מהברית החדשה ושבו ישוע הנוצרי גייס שלושה משליחיו. הכפר הזה נתן לבטיחה את שמה, והיא מוכרת לכן גם בשם "בקעת בית ציידה". מהתקופה המודרנית מוכר אזור בית הבק. הבק (תואר כבוד עותמני) עבד א-רחמן באשה אליוסף היה בעל קרקעות גדול באזור הבקעה בתקופה העותמנית והוא בנה מספר מהני מאבני בזלת והחזיר אריסים שעיבדו את שדותיו. בראשית המאה ה-20 אפילו היתה כאן התישבות ציונית קצרת ימים של קבוצת חלוצים יהודים מאוקראינה שהחזיקו במקום זמן קצר.

עלית מפלס הכנרת והצפת בקעת הבטיחה

החורף הגשום של שנת 2019-20 העלה את מפלס הכנרת לשיא גובהו. מאחר שפיתוח מפעלי ההתפלה בארץ מקטין מאוד את הצורך בשאיבת מים סדירה מהכנרת, כל אזור הדלתא של בקעת הבטיחה הוצף. הנחלים שזורמים אליו התחברו זה אל זה ויצרו לגונות גדולות. כך נוצר גוף מים גדול ומרתק שהגישה אליו והטיול בו אפשריים כמעט רק בשייט.
הצפת הבקעה משנה לנגד עיננו את הרכב הצומח שבה. המישורים בהם צמחו אלפי עצי אשל הוצפו והאשלים הסובלים מתעוקת מים חיובית מתים ומתחלפים בסוגי צומח המותאמים לסביבה מימית וביצתית זו. בין הצמחים שמשגשגים כיום נמצאים הארכובית המחודדת, הקרנן הטבוע, סוגי גומא  ועוד רבים נוספים כולל שיחי הפרקינסוניה שהוא מין טרופי פולש המשגשג במקום.
חיי הבר עשירים מאוד. חיים כאן דרך קבע חזירי בר, נמיות, לוטרות, חתולי בר, דרבנים, נוטריות ועוד רבים, אך עיקר הענין הוא כמובן עופות המים הרבים שניתן לראות בקלות בזמן השייט. סוגים רבים של אנפות, בהן הארגמנית המקסימה, קורמורנים, טבלנים, מרומיות והמוני שלדגים ופרפורים. המים עשירים בדגה ובמיוחד ידועים כאן מיני האמנונים שאזור הדלתא והחיבור שלה לכנרת  היא מקום הרביה המועדף עליהם.
בקיצור – ספארי רגוע ומקסים… אפריקה בישראל.

שייט קיאקים בשפך הירדן – איך מטיילים כאן?

אופציה אחת היא ביקור בשמורת הטבע מג'רסה – בטיחה. זאת שמורה נהדרת המתאימה מאוד לימי הקיץ משום שמסלולי ההליכה עוברים בתוך המים הצוננים. חוויה נהדרת. אלא שלרוב האתר מלא אנשים. טיול זה הוא בתשלום עבור כניסה לשמורה ומחייב נכון לזמני הקורונה גם תיאום. הנה הקישור לפרטים.
אפשרות אחרת, עליה אני ממליץ בחום רב –  היא שייט רגוע ומלבב על גבי קיאקים בלגונות, בנחלים ובכנרת.
מספר מורי דרך ויזמים זריזים מציעים את האפשרות הזו בשעות שונות ביום, כאשר הזמן הטוב ביותר, ושעליו אני ממליץ, הוא השייט בשעות הזריחה (התחלה בסביבות השעה 5:00). הצבעים הנעימים של הבוקר המוקדם מוסיפים קסם מיוחד למקום שגם כך הוא נהדר. ממש חוויה בלתי נשכחת!!
אז חפשו בגוגל "שייט קיאקים בבטיחה" או "קיאקים בשפך הירדן" ותמצאו הרבה אפשרויות. אני באופן אישי עשיתי סיור כזה עם אופיר מלאכי (054-2646590, www.kayakineret.co.il) שיחד עם שותפו אסף שליו מוציאים טיולי שייט כאלה, ואני ממליץ עליהם בחום.
אגב, לג'יפאים שביננו ולמי שטייל בבטיחה בעבר בג'יפ – אז תשכחו מזה… השטח המוצף לא מאפשר יותר טיולי הג'יפים שם.

עוד טיולים קצרים ונחמדים בסביבה

בנוסף לרחצה באחד מחופי הכנרת הסמוכים תוכלו להשלים את היום בטיול קצר ונחמד באזור כדוגמת:

 • "העמוד" בנחל עמוד – סעו לעבר קיבוץ חוקוק ובדרך, בסמוך לאפיק נחל עמוד החנו בחניה המסודרת ולכו כ-15 דקות במעלה הנחל בשביל המסומן עד שתגיעו למראה הידוע של העמוד שנתן לנחל את שמו.
 • הירדן ההררי ומיצד עטרת – נסיעה בדרך עפר תיקח אתכם צפונה עד למיצד עטרת שהוא מבצר צלבני מרשים ובקרבתו תחנת קמח מרשימה על פיתול הירדן
 • האתרים הנוצריים בצפון הכנרת ובהם הר האושר, כפר נחום, כנסיית הלחם והדגים או מנזה קריסטי וכן כנסיית דומוס גליליאה המודרנית והיפה בה נערכים סיורים מודרכים בתיאום.
 • אנדרטת תל-מוטילה באלמגור המנציחה את הקרב שנשכח
 • עין נון – הסמוך לעיירה מגדל

איפה אוכלים?

 • הנה כמה מקומות קרובים ומומלצים:
 • במושב רמות – מושבוצ או הבקתה ברמות
 • טיבי'ס בחוות ורד הגליל
 • מגדלנה – במושבה מגדל
 • מסעדת הדגים בעין גב
 • אנגוס – במרכז הקניות במגדל
 • בראש פינה – יש שפע אפשרויות טובות
הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן