מוזיאונים "נסתרים" בגליל

מוזיאונים קטנים, מרתקים וממוזגים(…) בגליל – הם המרענן של הקיץ.

הגליל מפורסם בנופיו ובאנשיו ופחות במוזיאונים שלו. בעכו יש כמה מוזיאונים ידועים (בינהם מוזיאון המחתרות ומוזיאון אוצרות בחומה) ובקיבוץ לוחמי הגטאות יש את "בית לוחמי הגטאות" – מהחשובים במוזאוני השואה בארץ. מאז סגירתם של המוזיאונים של תפן (כגון מוזיאון המכוניות ומוזיאון היקים) שאינם קיימים עוד הצטמצם אף יותר ההיצע והתחושה היא שכמעט אין איפה לבקר.
אך זהו – שדווקא יש.

באזור הגליל מתקיימים להם בצנעה וללא "יחסי ציבור" מספר רב של מוזיאונים, מרכזי מבקרים וחדרי הנצחה. אלו מקומות קטנים ומיוחדים, כמעט סודיים, שנמצאים ברחבי הגליל, במיוחד בקיבוצים, ואשר מאירים צדדים שונים של האזור. יש בהם שמתמקדים בארכיאולוגיה, באומנות, בהנצחה ועוד.

(מאמר זה בבנייה והמידע יושלם בהקדם)

רשימת מוזיאונים בגליל

(אשמח לקבל ב"תגובות" למטה הערות והמלצות על מקומות נוספים ותגובות על אלו שברשימה)

מוזיאון בר-דוד – בקיבוץ ברעם

WhatsApp Image 2021 08 10 at 08.11.31

מוזיאון בר-דוד לאומנות עכשווית הוא מוזיאון אומנות ויודאיקה מרתק ואיכותי המבוסס על אוסף אומנות של משה וטובה בר דוד שנתרם למוזיאון בשנות ה-80. המוזיאון הוא עשיר ביצירות אומנות של אומנים מוכשרים רבים,  מזרמים שונים. רוב האמנים ישראלים וחלקם מפורסמים וידועי שם. כמו כן יש בוא גם אוספים ארכיאולוגיים ותערוכות מתחלפות של אומנות עכשווית.
סביב המוזיאון גן פסלים נאה שכולו מיצירותיו של יגאל תומרקין ז"ל.
המוזיאון משמש גם כמרכז לחינוך לאמנות והוא הוקם למטרת חיזוק החינוך האומנותי והמוזאלי לכלל אוכלוסיות הפריפריה.
מוזיאון בר-דוד מציע מגוון פעילויות רחב הכוללות הדרכות, סדנאות ותכניות ייחודיות מרתקים לכל הקהלים. בחופשות ובסופי-שבוע יש פעילות נהדרת לילדים באגף הנוער.

פרטים על הביקור במוזיאון בר דוד

המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע מ-10:00 ועד 16:00 (למעט שישי-שבת עד 14:00). בתשלום.
לברורים – 04-6988295, https://www.bardavid-museum.org.il//

טיולים ואתרים נוספים באזור מוזיאון בר-דוד?

גן לאומי ברעם, יער ברעם, הכפר הצ'רקסי ריחניה, נחל גוש חלב, נחל דישון

מוזיאון חומה ומגדל – בקיבוץ חניתהScreenshot 394

מוזיאון חומה ומגדל נמצא בקיבוץ חניתה שהוא הסמל של מבצע התיישבות 'חומה ומגדל' לפני קום המדינה. המוזיאון לכן עוסק בראש ובראשונה בנושא "חומה ומגדל" שהוא נושא הסטורי מרתק. המוצגים מתמקדים באירועי התקופה, בסיפורי העלייה לקרקע של הקיבות וסיפור שנותיו הראשונות. בתצוגה תוכלו למצוא תצלומים, מכתבים, קטעי יומנים, חפצים שונים, כלי נשק, כלי עבודה ועוד. בנוסף מוצג במוזיאון סרט קצר ומענין מאוד על התקופה ובו משולבים ראיונות וקטעי ארכיון נדירים. זהו מוזיאון חובה לכל מי שמתעניין בנושא ההתיישבות בגליל.
בנוסף יש במוזיאון חומה ומגדל בחניתה – חלק ארכיאולוגי בו תוכלו לראות ממצאים שהתגלו במשך השנים בשטח הקיבוץ כשאר הבולטים בהם הם כמה רצפות פסיפס ביזנטיות מרהיבות.
עוד מוצג אקזוטי ומיוחד שנמצא במוזיאון הוא עורו של הנמר האחרון שניצוד בגליל! (שנת 1965!).
המוזיאון נמצא בבית-האבן מרשים – ששימש את הקיבוץ בימיו הראשונים.

פרטים על הביקור במוזיאון חומה ומגדל בחניתה

המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע חוץ מיום ראשון מ-9:00 ועד 14:00 (ובשישי שבת מ-10-13). בתשלום.
לברורים – 04-9859677, http://museumhanita.blogspot.com/p/blog-page_39.html

טיולים ואתרים נוספים באזור מוזיאון חומה ומגדל

מזקקת הגראפה יוליוס, טיולים ודגם חומה ומגדל ביער חניתה, מערת קשת, אתר ראש הנקרה, הבית המצויר בשלומי

מוזיאון מדינת אכזיבScreenshot 395

המוזיאון במדינת אכזיב הוא מוזיאון ארכאולוגי בו מוצגים ממצאים שנאספו באכזיב ובסביבתו במשך עשרות שנים ע"י אלי אביבי ז"ל. אלי אביבי היה הרפתקן, טייל, איש הפלי"ם, ארכיאולוג חובב ואישיות סוחפת ומיוחדת שהתיישב במבני הכפר הנטוש א-זיב בשנים הראשונות לאחר קום המדינה. בתי אכזיב הפכו להיות שם דבר בשנותיה הראשונות של המדינה ואבן שואבת לבוהמה שהגיעו למקום למסיבות ונופשים. בשנות השבעים בעקבות מאבק זכותו של אלי לשבת במקום הוא הכריז במסיבת עיתונאים מתוקשרת על חלק קטן מהכפר כמדינה עצמאית… היא מדינת אכזיב. קוריוז משעשע בתולדות הגליל.

תל אכזיב, עליו נמצאים כיום הגן הלאומי אכזיב וגם "מדינת אכזיב", התקיימה התיישבות רצופה במשך אלפי שנים ברציפות. לכן הממצאים שנמצאו בו מגוונים מאוד וכוללים פריטים החל מתקופת האבן, דרך התקופה הפיניקית, הרומית-ביזנטית, העות'מנית ועד מדינת ישראל. מוזיאון אכזיב הינו מוזיאון פרטי ובלתי שגרתי והוא ממוקם בחללים יוצאי דופן ומלאי אווירה במבנה ששימש בעבר כבית המוכתר.

במוזיאון הוקם לאחרונה חדר הנצחה לאלי אביבי – מי שהקים את "מדינת אכזיב" ובו תמונות רבות, תעודות וגם סרט מענין שמספר את סיפורו של המקום  וגם את סיפורו יוצא הדופן של אלי אביבי שנפטר בשנת 2018. מקרבת המוזיאון תוכלו להנות מהנוף הנפלא של הים וחוף אכזיב. מומלץ במיוחד לקראת שקיעה.

פרטים על הביקור במוזיאון מדינת אכזיב

המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע חוץ משבת. בתשלום. לברורים – 054-4679689

טיולים ואתרים נוספים באזור מוזיאון מדינת אכזיב

חוף אכזיב המרהיב, יד לי"ד, ראש הנקרה

מוזיאון אברמיק רשקס בקיבוץ סאסא

מוזיאון אברמיק רשקס בסאסא הוא מוזיאון ארכיאולוגי שנקרא על שמו של אברהם (אברמיק) רשקס. רשקס היה חובב הארכיאולוגיה, שהתקבל ללימודי ארכיאולוגיה באוניברסיטה אך נהרג במלחמת ששת הימים ולא זכה לממש את חלומו. מוזיאון רשקס מציג ממצאים ארכיאולוגיים עשירים שנתגלו בתל סאסא שבשטח הקיבוץ. בתל התקיימה ההתיישבות רצופה במשך כארבעת אלפים שנה מתקופת האבן ועד ימינו. החפירות (המועטות) שנערכו בתל חשפו ממצאים מתרבויות שונות שהחליפו זו את זו . החשובים מבין הממצאים שנתגלו בתל – הם שרידי בית כנסת קדום וקברים חשובים. במוזיאון מוצג סרט קצר על המקום והממצאים.

המוזיאון שוכן בבית אבן מרשים ששימש כבית המוכתר בכפר סעסע שהתקיים במקום עם 1948. סביב מבנה המוזיאון מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים מענינים נוספים כמו בית בד. בקרבת מקום, בראש התל,  נמצא "מצפור מענית" ממנו מתגלה נוף נפלא של האזור כולו.

פרטים על הביקור במוזיאון אברמיק רשקס

ניתן לבקר בתיאום מראש בלבד. ללא תשלום.
לתיאום: 054-2874091, 050-5511868 , 054-2874189

טיולים ואתרים נוספים באזור מוזיאון אברמיק רשקס

בקיבוץ – גלריה וסטודיו לפיסול ורדה יתום, פארק חבלים אתגר בהר, גלידה בוזה. שביל הפסגה במירון, מערת פער, הר אדיר

אטלייה שמואל כץ בקיבוץ געתוןשמואל כץ באטלייה

שמואל כץ היה צייר, מאייר וקריקטוריסט חשוב ופורה מאוד שהתפרסם בעיקר באיוריו לספרים דירה להשכיר, ספרי חסמבה, תמונות יפואיות וגם ההגדה הקיבוצית לפסח. כץ שימש בשלל תפקידים ויצירותיו הרבות שהתאפיינו בסגנון ייחודי, צבעוני ומלא הומור מתעדות את ההסטוריה של מדינת ישראל. הוא בן ליהדות הונגריה, ניצול שואה אשר היה ממייסדי קיבוץ געתון בו חי עד מותו ב-2010.
ניתן לבקר באטלייה, חדר העבודה, שלו שנותר כשהיה. הביקור כולל מפגש (לעיתים אף עם אלמנתו נעמי) בו מראים ומספרים למבקרים על האיש ופועלו. על קירות האטלייה יש תמונות המספרות עליו ועל הקיבוץ. מקום מרשים ומעורר השראה.

פרטים על הביקור באטלייה שמואל כץ בקיבוץ געתון

ניתן לבקר בתיאום מראש בלבד בקבוצה (6 איש לפחות). בתשלום.
לתיאום – 052-866-9149

טיולים ואתרים נוספים באזור אטלייה שמואל כץ

כפר המחול בגליל (מומלץ!), מצודת יחיעם, האגם הסודי במחצבת געתון

מוזיאונים נוספים בגליל (ערכים בבנייה)

 1. אטליה שמי + מרכז התחריט – כברי
 2. מוזיאון הארכיאולוגיה וקיבוץ של פעם – עברון
 3. יחיפעם וחדר ההנצחה ביחיעם
 4. גלריה ורדה יתום סאסא
 5. מוזיאון שבי ציון – מוזיאון לתולדות הישוב
 6. חדר הנצחה לנביה מרעי – חורפיש
 7. בית ליברמן – נהריה
 8. מוזיאון המייסדים – מעלות תרשיחא
 9. גן דווידזון – גן פסלים ומוזיאון אומנות בקיבוץ איילון
 10. מרכז המבקרים בית זינאתי – פקיעין
 11. כפר מסריק – סוד הקסם הקיבוצי – שימור הקיבות של פעם
 12. מוזיאונצ'יק – כפר ורדים
 13. הבית העתיק – בית ג'אן
 14. בית הטבק – במעיליא
 15. גן ארכיאולוגי בקקל – ליד כברי אזורי
 16. גן פסלים בנוה זיו
 17. גלריה טל – כפר ורדים
הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן