שביל אלי כהן בגולן

המלצה לטיול לאורך השביל בנקודות בהן היה אלי כהן בעת שירותו בסוריה

תמונת פנים של אלי כהן

אלי כהן, "האיש שלנו בדמשק", הוא גדול המרגלים של ישראל בכל הזמנים. אלי, יליד אלכסנדריה במצריים, נשלח מטעם המודיעין הישראלי לשליחות ריגול בסוריה והצליח להתברג בצורה שלא תאמן אל צמרת השלטון הסורי והפך להיות מקור מודיעיני שהמידע שהעביר לא יסולא בפז ותרם תרומה עצומה במהלך שנות ה-60 ובמלחמת ששת הימים.

אלי כהן שהיה אדם אמיץ ומוכשר באופן בלתי רגיל נתפס ע"י הסורים בתחילת 1964 ונתלה בחוצות דמשק.

למידע מלא על חייו ופועלו של אלי כהן >>> הקליקו כאן.

מעט על הקמת שביל אלי כהן

בשנת 2013 נחנך ברמת הגולן לזכרו "שביל אלי כהן" ביוזמתו של מורה הדרך גיל ברנר (טלפון: 052-2692631, מייל: gilbestguide@gmail.com) ובו 8 תחנות שכולן נמצאות לאורך כבישים ראשיים קשורות לאלי כהן שביקר כאן  בזמן שירותו.
השביל, מתחיל בחמת גדר ומסתיים בקרבת מרום גולן כאשר בכל תחנה לאורכו יש פינות ישיבה, "מסבירן" קולי, שלטי הסבר שבחלקם העתקי מסמכים מרתקים ואףכמה פסלים נפלאים של הפסל יובל לופן מגינוסר.

טיול בתחנות שביל אלי כהן בגולן

הטיול לאורך השביל הוא טיול ברכב ומאפשר גמישות מכסימלית. ניתן לנסוע לכל אורכו,מתחנה לתחנה, או לבחור תחנות ספציפיות כאשר משלבים את הביקור בתחנות השביל עם ביקור באתרים אחרים ברמת הגולן.

שימו לב: התחנות 1-6 נמצאות בדרום רמת הגולן כאשר רק התחנות 7-8 (שהן המרשימות ביותר) נמצאות בצפון הרמה בקרבת מרום גולן.

תמונה

התחנה

מיקום הנקודה

תיאור התחנה

הערות

  1.      חמת גדר מלון אל-חמה בתוך אתר המרחצאות (מחייב קנית כרטיס). בוויז: חמת גדר במלון אל-חמה שבחמת גדר התאכסן אלי כהן מספר פעמים ונפגש עם קצינים סורים רמי דרג. במקום שלט הנצחה, עמדת מסבירן ותבליט שלמרגלים הנושאים אשכול ענבים עם הכיתוב: "וישלח אתם לתור את הארץ". לזכר אלי כהן"
  2

 

נקודת הביקורת ליד חמת גדר

בעליות מחמת גדר על כביש 98. (בוויז: שביל אלי כהן נקודה 2) מבנה בית מכס מנדטורי צרפתי ליד צומת חמת גדר אשר לימים שימש בתור מחסום ונקודת ביקורת סורית בו נבדקו רישיונות הכניסה לחמת גדר שהייתה בתחום שטח צבאי סגור על קיר המבנה מוצבות לוחיות עם רישיונות המעבר של אלי כהן בעברית ובערבית וכן ראש אדם יצוק ממתכת ומתחתיו הכיתוב: "כי עיני על כל דרכיהם לא נסתרו לפני"
  3

 

מחסום הטנקים על כביש 98

בסוף העליות על דרך 98 (בוויז: שביל אלי כהן נקודה 3) לרוחב כביש 98, בסוף העלייה לרמת הגולן, מוצבות קוביות בטון צרפתיות מתקופת המנדט אותן אימצו מאוחר יותר גם הסורים במקום שלט הנצחה ועמדת מסבירן. על אחת הקוביות מוצב פסל של ראש מבזלת בעל ארבעה פרצופים המביטים לארבעת רוחות השמים, אשר מסמלים את אלי כהן שהביט לכל עבר בעת איסוף מודיעין. כן מופיע הציטוט: "ואמר סלו סלו פנו דרך הרימו מכשול מדרך עמי"
  4

 

מועדון הקצינים במחנה פיק

במצפה אפיק

 

(בוויז: שביל אלי כהן נקודה 4)

בקצה המערבי של קיבוץ אפיק שוכן מבנה ששימש בתור מועדון קצינים סורים. אלי כהן ביקר במקום זה, אותו בנו הסובייטים בשנות ה-50 של המאה ה-20, ותצפת לעבר הכנרת במקום מצפור נפלא לעבר עין גב, מסבירן ועל קיר המבנה מוצבות לוחיות שעל אחת מהן נכתב "מרפסת הר נבו" המסמלת, בדומה למשה שצפה מהר נבו על ארץ ישראל ולא יכול היה להגיע אליה, את אלי כהן אשר צפה לעבר ישראל.
  5

 

צומת אליעד

בצומת ליד הישוב אליעד

 

(בוויז: שביל אלי כהן נקודה 5)

אלי כהן ביקר במחנה הצבא באל על (כיום, אליעד שנקראת על שמו) במהלך שהותו בגולן במקום סלע בזלת עליו חקוק גזר דין המוות שנגזר עליו בשל כניסתו לשטח צבאי סגור לשם השגת ידיעות לתועלת האויב וכן עמדת מסבירן ובה הקלטה של נדיה כהן המדברת על אלי כהן
  6

 

מפגש כביש קוניטרה – אל-חמה עם כביש 98

מעט אחרי הפנייה לכביש הגישה לחיספין

 

(בוויז: שביל אלי כהן נקודה 6)

בכביש קונייטרה – אל-חמה הסורי, המקביל בחלקו לתוואי כביש 98 הישראלי עבר אלי כהן מספר פעמים בעת שהותו בגולן במקום נשתלו שני ברושים וביניהם הונח סלע בזלת עם הסבר על מעברו של אלי כהן במקום, וכן עמדת מסבירן ובה הקלטה של אנשי המוסד שעבדו עם אלי כהן

 

. במקום שולחנות פיקניק שבינהם נשתלו עתי אלון מקומיים

  7

 

מבנה מפקדת הצבא הסורי בקוניטרה

מבנה מפקדת החזית הסורית בקרבת מרום גולן

 

(בוויז: שביל אלי כהן נקודה 7)

אלי כהן ביקר במפקדה זו, אותה בנו גם כן הסובייטים, מספר פעמים מפני שהיה זקוק לאישור קצין המודיעין של המפקדה וזאת על מנת להיכנס לתוך השטח הצבאי הסגור בגולן אשר נמתח מקוניטרה דרומה לאל-חמה ברחבת הכניסה לבניין המפקדה מוצב סלע בזלת המנציח את ביקורו של אלי כהן במקום. על הסלע מוצב פסל של מנעול עם חור להצצה המסמל את עבודת המודיעין שמטרתה פריצת המנעול של מוסדות אחרים אך שפתי העוסקים במלאכה זו חתומים ונעולים. באחד החדרים בקומה השנייה בקצה המסדרון הימני (אגף המודיעין במפקדה) הוצבה לוחית זיכרון וכן אישורי המעבר של אלי כהן בעברית ובערבית.

 

המבנה הפך להיות אתר גרפיטי פעיל.

  8

 

פסל "מחכים לאלי"

על הכביש שבין הר האביטל לבנטל

 

(בוויז: שביל אלי כהן נקודה 8)

למרגלות הר אביטל הוצב ב-28 במאי2015 פסל גדול של נדיה כהן ושלושת ילדיה. הפסל צופה לכיוון דמשק הנמצאת במרחק 75 ק"מ. בבסיס הפסל חקוקות המלים: "מחכים לאלי". בנוסף לכך מופיע הציטוט: "כה אמר ה' מנעי קולך מבכי ועיניך מדמעה כי יש שכר לפעלתך נאם ה' ושבו מארץ אויב. ויש תקוה לאחריתך נאם ה' ושבו בנים לגבולם". במקום שולחנות פיקניק ונוף נפלא.
הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם
הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן