הבית המכושף בשלומי

הבית המכושף בשלומי

העושר האומנותי והצבעוניות העזה שניבטת מכל עבר כשנכנסים אל "הבית המצויר", עומדים בניגוד מוחלט לחזותה החיצונית של דירת עמידר הישנה בשכונה האפרורית בעיירה שלומי. היכונו לחוויה יוצאת דופן.

סיפורו של הבית המצויר 

כשנפטרה הגברת עפייה (עופרה) זכריה בשנת 2002, כשהיא כבת 100 שנה, התגלה אוצר אומנותי מיוחד במינו. דירתה הקטנה, דירת עמידר שגרתית אליה עברה בשנת 1980 כשהיא כבר אלמנה, הפכה כולה להיות 'בד הקנבס' שלה עליו היא יצרה וביטאה את עולמה הפנימי הדימיוני באופן עז שמשאיר את המתבונן חסר מילים ועם חוויה עוצמתית במיוחד.קיר מצויר בבית המכושף בשלומי

 

אווירה מאגית של אתר פולחן תלווה חלק מהמבקרים, אחרים ירגישו שנכנסו לעולם אגדות ילדותי משהו או ממלכה של צורות וצבעים. המקדש האישי שהקימה עפייה זכריה עוטפת את המבקר מכל עבר ולא נותנת לעין מנוח. מכל פינה בבית, מהקירות, מהתקרות, מהדלתות ואפילו מצינור הביוב ניבטים צבעים עזים. צורות גיאומטריות שונות החוזרות על עצמן ומשתלבות בצבעוניות יוצרות אשליה כאילו הדירה כולה מכוסה ברקמה אחת גדולה. לא פלא שלמרות ששמו הרשמי של האתר הוא "הבית המצויר" רבים קוראים לו הבית המכושף…

סיפור חייה של עפייה לא שגרתי. היא נולדה בתחילת המאה ה-20, בעיר לאודר בדרום תימן. הוריה השיאו אותה בגיל 10 כדי שלא תחטף לנישואין על ידי המוסלמים. על פי הסיפורים המשפחתיים בצעירותה ובגלל כשרון הציור המולד שלה, היא צבעה וציירה את ביתו של אחד מעשירי העיר שאותו דמיינה כארמון המלך…
בשנת 1950 עלתה לישראל עם בעלה, שהיה צורף ועם ששת ילדיה והופנתה למעברת שלומי. כעבור חדשים ספורים עברה המשפחה לבית קבע באחד מהמבנים הנטושים של הכפר הערבי אל באסה. היה זה בית גדול מידות עם בוסתן סביבו. בשנת 1980 נאלצה לעזוב את ביתה ולהעתיק מגוריה אל דירת עמידר, ברחוב נתן אלבז בעיירה כשהיא אלמנה וקרובה לגיל 80.

מאז, כשהיא משוחררת מאיסוריו של בעלה לעסוק בציור, החלה לבטא את עצמה בציור על קירות הבית. כשנגמרו הקירות היא עברה לתקרות כשהיא מטפסת על שולחנות. פעם אחת אף נפלה, נפצעה ואושפזה למשך זמן רב. בהמשך ציירה ויצרה גם בובות צבעוניות בנות-דמותה, אותן קנתה בשוק בעכו. עד מותה השלימה את יצירת חייה. יצירה מרשימה, מרגשת ויוצאת דופן בעיקר לנוכח הקונטרסט מול השכונה האפרורית והמוזנחת שמקיפה את הארמון הצבעוני שיצרה לעצמה.

כשנפטרה בשנת 2002  עמדה יצירתה בסכנה משום שעמידר רצתה להעביר את הבית לדיירים חדשים. מועצת שלומי ובמיוחד מנהל התיירות שלום דדון שהבין את הייחוד שבאומנות שלה, נזעקו ושכרו את הבית מעמידר והם מפעילים ומאפשרים ביקורים במקום בתיאום.

אתם מוזמנים לבקר במקום. חוויה מרגשת מובטחת.

הסיור בבית המצויר

זהו סיור המתאים במיוחד לימי החורף ויכול להשתלב היטב בביקור במקומות נוספים  בצפון הגליל המערבי.

הביקור מחייב תיאום מראש עם שלום דדון בטלפון 052-2987922. הביקור הוא בתשלום נמוך ואפשרי בכל ימי השבוע  אך לא בשבת.

הבית נמצא ברחוב נתן אלבז 151 והביקור אורך כמחצית השעה. במקום סרטון קצר המספר על הגברת עפייה זכריה שאומנותה ניבטת מכל עבר ולא תשאיר איש מכם אדיש לסיפורה.

 

מה עוד כדאי לעשות באזור?

אני רוצה להמליץ על ביקור בקיבוץ חניתה הסמוך לשלומי ובו מספר אפשרויות שישלימו סיור קליל, מענין ומעשיר:

 •  חניתה תחתית – אתר חומה ומגדל – בעליה לקיבוץ חניתה, מימין לדרך חניון קק"ל ובו אתר הנצחה למבצע העליה לקרקע של קיבוץ חניתה. במקום מגדל עץ גבוה עליו ניתן לעלות ולהשקיף אל הנוף. (בשיפוצים כרגע). כאן הוקמה חניתה בראשונה בשנת 1938 וסיפור הקמתה ההרואית נחשב לסמל ומופת לישובי "חומה ומגדל".
 • בקרבת מקום, ליד עין כובשים – מסלול טיול רגלי מעגלי (שביל ירוק) קצר (כ-2 ק"מ) – מקסים ומומלץ.
 • מוזיאון חומה ומגדל חניתה – במבנה אבן עתיק יושב מוזיאון קטן ומיוחד, עשיר במוצגים המספר את ההסטוריה של התישבות "חומה ומגדל", ושל ההסטוריה של המקום כולל רצפות פסיפס מרהיבות. במוזיאון הפעלה לילדים בשם "חניתה – סיפור חלוצי אמיתי". מומלץ.
  המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע כולל בשבת.
 • – קלדרון אם.די בע"מ הוא סטודיו ומפעל, לעיצוב וייצור פריטים וכלים מזכוכית בעבודת יד בניהול בני הזוג מיכל ודני קלדרון תושבי כפר-ורדים. דני קלדרון, לשעבר מקים וראש מסלול הזכוכית בבצלאל הוא אמן רב מוניטין שביחד עם מיכל שמנהלת את המפעל – מייצרים כלי כזכוכית מרהיבים בעיקר למלונות ומסעדות. במקום מרכז מבקרים ואף חנות המפעל.
  הביקור בתיאום – 04-9823030
 • מזקקת יוליוס חוויה מיוחדת לחובבי אלכוהול. מזקקת הבוטיק יוליוס (Jullius Craft Distillery) מתמחה בייצור תזקיקים משובחים עשויים ענבים ושאר פירות אשר גדלים בגליל, כמו גם דבש מקומי. כל תהליכי הייצור ביוליוס הינם ידניים וטבעיים לחלוטין. למוצרים לא מוספים חומרי טעם וריח מלאכותיים, ממתיקים או צבעי מאכל. כל בקבוק יוליוס הוא יצירה חד פעמית, איכותית ונדירה מסוגה, אשר נושאת מספר סידורי וחתימה אישית. בין המוצרים גראפה, או-דה-וי וקרופניק איכותיים במיוחד.
  ביקורים לטעימות – בימי שישי בין 10 – 15 או בתיאום – 050-8880858
 • איפה לאכול? ממליץ על "המסעדה הלבנונית" בכביש הראשי של שלומי (899)
הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם
הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן