איך להבדיל בין כלנית, נורית ופרג?

בסוף החורף ובאביב אנו רואים ברחבי הארץ מרבדי פריחה מקסימים של פרחים אדומים.
רבים מתבלבלים ולא בטוחים מהם הפרחים האדומים שהם רואים.  רוצים לדעת להבדיל ביניהם? הנה הכללים בקצרה:

כלנית

  • הכלנית היא הראשונה לפרוח מבין השלוש – בחודשים ינואר-מרץ.
  • לכלנית 5-6 עלי כותרת ויש לה כתם לבן בבסיס הפרח. 
  • העלים שלה מזכירים פטרוזיליה.
  • בצפון הארץ, באזורים עשירים במים, ישנן גם כלניות רבות בשלל צבעים: סגולות, לבנות, ורודות ועוד.    

 

נורית

  • הנורית היא השנייה בסדר הפריחה והיא פורחת בחודשים מרץ עד מאי.
  • הפרח אדום כולו וללא כתמים,
  • ועלי הכותרת מבריקים.        

פרג

  • הפרג הוא השלישי בסדר הפריחה והוא פורח בחודשים מרץ-מאי.
  • יש לו 4 עלי כותרת.
  • בבסיס הפרח יש כתמים שחורים.  

רוצים למצוא מידע על מסלולי פריחה? אז תגללו לתחתית המאמר

הנה אגדה שתעזור לכם לזכור את ההבדלים

את האגדה, שמצאתי בחוברת ישנה של אגדות טיולים, פרסמתי כאן כבר לפני כמה שנים אך לאחרונה קיבלתי, כחלק מגל ה-MeToo, כמה תגובות נזעמות על כך שהאגדה שוביניסטית ולא ראויה (מה שנכון…). לכן "שיכתבתי" את האגדה ברוח התקופה ולפניכם מובאות שתי הגרסאות

האגדה על הכלנית, הנורית והפרג – הגרסה המעודכנת ברוח הזמן

בממלכה רחוקה חיו מלך ומלכה נאורים וחכמים. הנתינים אהבו מאוד את מלכם ומלכתם שדאגו לכל מחסורם.

ביום מן הימים נולדו להם 3 בנות תאומות – יפות וחכמות. המלך והמלכה אהבו מאוד את בנותיהם המוצלחות שהיו דומות מאוד זו לזו עד שאיש לא יכל להבדיל ביניהן. הבנות שבגרו אהבו מאוד את הצבע האדום ולבשו תמיד תמיד בגדים אדומים וכך שתושבי הממלכה לעולם לה הצליחו לזהות את מי מהנסיכות הם רואים.

לאחר שנים כשהמלך והמלכה הזקינו, הם החליטו להוריש את הממלכה לאחת הבנות, אך התקשו מאוד להחליט במי לבחור. האם לבחור בכלנית שהיתה הבכורה, בנורית השניה או בפרג הצעירה. התלבטו ההורים בענין זמן רב ולא הצליחו למצוא לו פתרון. עד שיום אחד הגיע אליהם לביקור אחד מחכמי הממלכה, זקן חביב שהיה איש אמונם. התייעצו איתו המלך והמלכה ושאלו לדעתו. "אם שלוש הבנות כל כך חכמות ומוצלחות" אמר היועץ "למה שלא תבחרו בשלושתן? כך ייהנו תושבי הממלכה מהתבונה וטוב הלב של שלושתן".

שמחו המלך והמלכה והחליטו שכך יהיה, אך בעיה אחת קשה נותרה לפתרון: איך יבחינו תושבי הממלכה בין שלושת המלכות הדומות כל כך ולבושות תמיד בשמלות אדומות?

את הפתרון מצאה המלכה החכמה. רגע לפני הכתרתן של הבנות למלכות, לקחה האם צעיף לבן וכרכה סביבה צווארה של כלנית. לקחה ספריי שקוף והפכה את שמלתה של נורית למבריקה ונוצצת. ולפרג נתנה האם עגילים שחורים וארוכים שאותן ענדה לאוזניה. וכך יצאו הבנות אל טכס ההכתרה לקול תרועות המוני הנתינים ששמחו מאוד משלושת המלכות החכמות והמוצלות שמאותו יום גם יכלו להבדיל ביניהן.

וכך המשיכו תושבי הממלכה לחיות בנעימים ובשמחה. גם שלושת המלכות הצעירות שהמשיכו תמיד ללבוש אדום – חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה.

האגדה על הכלנית, הנורית והפרג – הגרסה המקורית והשוביניסטית

בממלכה רחוקה חי נסיך נחמד ויפה תואר. הנסיך בגר והגיע זמנו להתחתן. בכדי לבחור את הכלה הנכונה, היפה והמוצלחת ביותר החליט המלך, אביו של הנסיך, לערוך נשף מפואר אליו יוזמנו כל בנות הממלכה שמהן יבחר הנסיך את היפה והמוצלחת מכולן. שלח המלך שליחים לכל פינות הממלכה והודיע על הנשף ומועדו.

השמועה הגיעה גם לכפר קטן ונידח בהרים בו חיה משפחה צנועה שלה שלוש בנות יפיפיות: כלנית, נורית ופרג הצעירה. התרגשות אחזה בבנות והן החליטו שכל אחת מהן תתפור לעצמה את שמלת הנשף ורק ביום הנשף עצמו הן יראו את השמלות זו לזו. הבנות טרחו, ועבדו. תפרו, ומדדו, התאפרו התייפייפו – עד שהגיע היום המיוחל – יום הנשף הגדול. בבת אחת יצאו הבנות מחדריהן מוכנות לנשף – אך שוד ושבר. צרה צרורה! כל השלוש הגיעו בשמלה אדומה וזהה. כיצד יוכל הנסיך להבדיל ביניהן ולבחור רק אחת מהן?  

לעזרתן נחלצה האם החכמה שלהן – המלכה. לקחה האם צעיף לבן וכרכה סביבה צווארה של כלנית. לקחה האם ספריי שקוף והפכה את שמלתה של נורית למבריקה ונוצצת. ולפרג נתנה האם עגילים שחורים וארוכים שאותן ענדה לאוזניה. וכך יצאו הבנות אל הנשף הגדול לשבות את ליבו של הנסיך היפה.

הנשף נמשך כל הלילה. הנסיך רקד, בילה והתבונן בכל יפיפיות הממלכה אך דווקא שלוש האחיות מהכפר הקטן והרחוק בהרים – מצאו חן בעיניו. התקשה מאוד הנסיך לבחור בינהן ולא ידע מה לעשות. לפנות בוקר הלך הנסיך לאביו, המלך החכם, וסיפר לו שמכל העלמות יש שלוש יפיפיות אותן הוא רוצה לקחת לאישה אך איננו מצליח לבחור מהן רק אחת.

חשב המלך ואמר לבנו: "בני, נסיך אתה ובקרוב תהיה מלך. ככזה תוכל לקחת לך את שלושתן! וכך תעשה: עם בוא החורף תזמין אליך את כלנית ותבלה עמה במהלך החודשים הקרים. בסוף החורף תזמין לארמונך את נורית ותהיה איתה עד האביב ובשלהי האביב ותחילת הקיץ תעדיף את פרג." כך אמר המלך. "ומה אעשה עד החורף הבא?" הקשה הנסיך. חייך המלך ואמר "עם יפיפיות כאלה, בני, לא יזיקו לך כמה חודשי מנוחה"…

וכך היה. לקח לו הנסיך את שלושתן: כלנית עם הצעיף הלבן, נורית עם השמלה המבריקה ואת פרג עם עגיליה השחורים – והם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה.

מסלולי פריחה

מסלולים רבים אל פריחת הכלנית יש בארץ כשהמפורסמים שבהם נמצאים בנגב המערבי שהתפרסמו במסגרת "דרום אדום" (תוכלו למצוא את מלוא הפרטים כאן >>> https://www.habsor.co.il/
כמו כן תוכלו לקרוא על מסלולי פריחה רבים נוספים ואף לראות את מפת הפריחה העכשווית על פי דיווחי פריחה עדכניים כאן >>> https://www.tiuli.com/tracks?features=22

אך אני רוצה להמליץ לכם על מסלול פריחה נהדר שנמצא במנחת-מגידו בעמק יזרעאל ליד עפולה. מוזמנים לצפות בסרטון זה: 

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם
הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן