טיול לעין חרדלית

טיול לעין חרדלית

מים צלולים וקרירים, בריכות שכשוך ופינות חמד רבות תחת צל עולמים וצמחיה ירוקה ורעננה וכל זה במרחק קצרצר מהאוטו.
נשמע מושלם? נכון אבל אל תעזו לבוא בסופי שבוע כשהמקום מלא עד להתפקע.

בחזרה לגן העדן

נחל כזיב מתחיל בעין הזקן במורדות הר מירון, ומתפתל לאורך כ-40 ק"מ עד לעיר העתיקה אכזיב שעל שמה הוא נקרא. הוא הגדול וללא ספק גם המרשים בנחלי הגליל המערבי כאשר חלקו המרכזי (החל מסביבות העיר מעלות) הוא בקניון צר וארוך, ירוק ומלא צמחיה המקנה לו את המראה יוצא הדופן ושובה הלב.

WhatsApp Image 2020 07 15 at 22.13.29 6 201x300 1

בשנים 1863-4 סייר הכומר, הזיאולוג והחוקר הנרי בייקר טריסטראם בארץ וישראל.  את רשמי המסע העלה על הכתב בספרו "מסע בא"י – לחקר חיי הארץ וטבעה" ובין היתר כתב על נחל כזיב את הדברים הבאים:

"פנינו שמאלה במעלה נחל כזיב, שבתוכו זורם פלג-הרים נוצץ הנשפך אל הים בסמוך לעיר זיב…..ושם חצינו את הנחל ששרץ דגים… מכאן והלאה הלך הנחל וצר במהירות, ובתקופה זו של השנה לא יגיעו קרני השמש לעולם עד תחתיתו הקרירה, המכוסה צמחיה עבותה, במקום ששרכי שערות שולמית רעננים גדלו בינות לשיחים רכים רבים והענבות האדומות הבהירות של הקטלב עדיין היו תלויות בענפיו הירוקים…"

נשמע כמו גן עדן עלי אדמות. אלא שגן העדן הזה כמעט והתייבש.

בתחום שמורת נחל כזיב נובעים חמישה מעיינות מהם שניים גדולים וחשובים – עין זיו ועין חרדלית ועוד שלושה מעיינות עם שפיעת מים קטנה: עין טמיר, עין ברתות ועין מצור, הנובע לרגלי מבצר המונפור. החל בשנת 1952 נשאבו מי המעיינות העיקריים לטובת הצריכה של ישובי גב ההר והעיר מעלות. השאיבה הזו למעשה "ייבשה" את הנחל גרמה לפגיעה קשה בצומח ובחי של הנחל מהבחינה האקולוגית ובמיוחד נפגעו מכך עצי הדולב הענקיים שגדלים בנחל לצד האפיק.

כתוצאה מלחץ ומאבק סביבתי, נמנעה שאיבת מים גם מעין טמיר וגם הוסכם שכמויות קטנות של מים יוחזרו אל הנחל בכמה נקודות לאורכו מהצינור שהעביר את המים מעין חרדלית . המים ששוחררו אל הנחל הצילו למעשה את צמחית הנחל מגוועה ושימרה אותו. בשנת 2006 פגע זיהום קשה בנחל. הזיהום נבע מתקלה שגרמה לשיחרור ביוב אל הנחל. לצורך הטיפול בזיהום הופסקה השאיבה מעין זיו וכל מימיו שוחררו אל הנחל במטרה לשטוף ולנקות את הזיהום. השאיבה לא חודשה גם כשבעיית הזיהום נפתרה והמים המשיכו להיות מופנים אל האפיק. הסיבה לכך היא שבשנים אלו החל לשאת פרי המאבק הגדול שניהלו החברה להגנת הטבע וגופים "ירוקים" נוספים להשבת מי הנחלים לטבע.  במסגרת מאבק זו הכיר בית המשפט בקביעה תקדימית ב"זכותו של הטבע למים" והכיר בו כצרכן לגיטימי להקצאות של מים. נקבעו מכסות מים שיושבו לטבע ככל שיגדלו כמויות המים המגיעות ממפעלי ההתפלה.

המאבק החשוב הזה הצליח ונחל כזיב הוא אולי הדוגמא הטובה ביותר לכך. אנו חייבים תודה גדולה למובילי המאבק משום שכתוצאה ממנו – כל ממי עין זיו ממשיכים להיות משוחררים אל הנחל ומשנת 2013 גם כל מימיו של עין חרדלית! בכך חזרה כל השפיעה הטבעית מהמעיינות אל הנחל. במיוחד חשוב הדבר כאן באזור עין חרדלית שתוצאות המאבק ממש הצילו אותו והוא חוזר אט אט להיות פיסת הטבע המופלאה בו מתקיימת מערכת אקולית נהדרת של צומח וחי המאפשרים לנו, המטיילים, הצצה אל מה שהיה כאן בעבר, בימיו של טריסטראם, ולהרגיש משהו מגן העדן של נחל כזיב.

על הטיול לעין חרדלית

מבנהו הקניוני של נחל כזיב מקשה מאוד על המטיילים להגיע אל חלקיו האחרים של הנחל. הטיול המוצע כאן נהנה מכל העולמות ומאפשר גישה קלה ונוחה אל מימי הנחל ואוצרותיו. מקום מושלם לילדים וגן-עדן בהישג יד.

איך מגיעים?

סעו צפונה בצומת כברי ולאחר כשלושה ק"מ פנו ימינה בצומת מנות לעבר הישוב עבדון. לאחר כשני ק"מ תראו פניה ימינה לכביש חקלאי קטן המסומן בסימון שבילים ירוק. סעו בזהירות בדרך צרה ומשובשת זו עד שתגיעו לרחבת חניה שהכשירה רשות שמורות הטבע.

מפת הגעה לעין חרדלית

 

איך מטיילים?

מטיילים הולכים במים של נחל כזיב ליד עין חרדליתמאזור החניה הקיפו את תחנת השאיבה, עברו את השער וצעדו כ-200 מטר עד שתגיעו לחורש. עץ חרוב גדול לצד הנחל הזורם יקבל את פניכם. מקום טוב לארוחה קלה. מעט בהמשך הדרך חוצה את הנחל וזהו המקום המומלץ ללבוש את נעלי / סנדלי המים שלכם ואת מקלות ההליכה שלכם ולצעוד במים! עומק המים ינוע ברוב הדרך מגובה קרסוליים לגובה בירכיים. במקומות אחדים זה גם יגיע למותניים. יש גם מעט בריכות עמוקות יותר. השגיחו היטב על הילדים!! אתם תצעדו כ-400 מ' תחצו דרך שעוברת את הנחל בגשר אירי ותוכלו ללכת במים עוד כ-400 מ' נוספים עד מקורות המים באזור "הצינור". הנחל השופע והנפלא מתחיל כאן משום שכל המים הצוננים והנקיים שעברתם מושבים לטבע דרך צינור עבה שמגיע ממתקן השאיבה של עין חרגלית. בעבר הצינור יצא מגובה פני הנחל והמים היו נשפכים בעליצות אך כיום הצינור נחתך בגובה נמוך ומה שתראו זה מעין נביעה חזקה שהיא הגורמת לכל היופי הזה מסביב.

כל הדרך המתוארת מוצלת לחלוטין. עצי דולב ענקיים מצילים על הנחל וסביבתו. שפע פינות חמד קטנות יש לאורך המסלול הקצר והקל וזוהי ללא ספק אחת מחוויות הטיול המרעננות והנפלאות ביותר שאתם יכולים להעניק לעצמיכם כאן בגליל המערבי בימי הקיץ.

את החזרה ניתן לעשות על שביל הג'יפים ואז הדרך חזרה תארך כ-15 דקות.

מתי לבוא?

אזהרה חמורה! מומלץ בחום לא להגיע לכאן בסופי שבוע! בגלל שהפנינה הזו כה יפה נגישה היא הפכה להיות פופולרית מאוד ולכן מלאה מבקרים עד אפס מקום במיוחד ברחבת החניה ובדרך הגישה. בואו לכאן בימי אמצע השבוע ומומלץ מאוד בשעות הבוקר ואז תזכו לשהיה קצרה בגן העדן המקומי שלנו. הקפידו לא להשאיר אחריכם ליכלוך!!

טיילו בזהירות, אספו אחריכם את האשפה ותהנו מהדרך !!

עוד טיולים מומלצים בקרבת מקום הם: טיול בנחל כזיב, וטיול בכפר מעיליא. או צרו קשר והצטרפו לאחד הטיולים המודרכים שלנו.

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן