שביל החורש בשתולה

שביל החורש בשתולה

"שביל החורש"  הוא אוסף של כמה שבילי הליכה מקסימים ליד מושב שתולה. השבילים שעוברים בחורש ים-תיכוני סבוך ויפיפה מאפשרים כמה אפשרויות לטיול כולל עם חיבור אל אתר "קירות מדברים" (ציורי גרפיטי על חומת הגבול). מומלץ בחום לשלב בין השניים.

Screenshot 168

הקמת השביל

שביל החורש נפרץ בשנת 2014 ביוזמת התושבים ובסיוע קק"ל, והוא סומן ונחנך בשנת 2017. מדובר על מספר שבילים שמובילים משתולה לעבר חניון הסרנים תוך מעבר אפשרי בשלוחת הר רהב ממזרח לשתולה, אלא ששביל החורש לא חובר בזמנו אל פרויקט הקירות המדברים. כאן נכנס לתמונה אביה כהן, מורה דרך ויזם תיירותי (058-4678910) אשר חשב שיהיה זה נכון לחבר את השביל והקירות. אמר ועשה. אביה חיבר לענין את ילדי המושב ואת המדריכות של עמותת אורות הגליל שפרצו ויצרו שביל נוח ומקסים(!) בתוך חורש שזכה ביוזמת קבוצת המבצעים לשם "בשביל הנפש". החורש שבמקום זה מורכב ברובו מעצי ער אצית (עלי דפנה) הוא כה קסום ומזמין שהיוזמים החליטו לנקד אותו במספר שלטים שבכולם משפטים משירים או המקורות המדברים כולם על הקשר שבין הטבע והדרך לבין הנפש. מדובר בשביל משובב נפש שמשלים בצורה נהדרת את החוויה של הביקור בקירות המדברים.

אפשרויות הטיול בשבילי החורש

מומלץ להתחיל את כל האפשרויות בקירות מדברים. קירות מדברים הוא פרויקט נפלא שנוצר במאי 2018. על חומת הבטונודות שצה"ל הציב במקום להגנה מפני תצפיות וירי משטח לבנון – ציירו אמני גרפיטי מובילים מארץ והעולם סדרת יצירות מרהיבות שהפכו את חומת הבטון המכוערת ליצירת אומנות שמושכת אליה אלפי מבקרים! מידע מלא על קירות מדברים תוכלו לקרוא כאן >>>
אז סעו לשתולה לשער הצפוני (בוויז: קירות מדברים). סיירו לאורך הקירות וצלמו שפע צילומים אומנותיים לצד ציורי הענק ומכאן התחילו את הטיול שלכם בשבילי החורש באחת מהאפשרויות המפורטות להלן.
מי שמעונין בהדרכה מפורטת ומרתקת על כל הציורים, האמנים ותהליך היצירה יכול להזמין להדרכה את היזמית מירב עוזיאל-וורקנך (052-6538187).

אפשרות א' – טיול מעגלי בקירות מדברים ובשביל הנפש

לאחר שנהניתם מהציורים לכו על הכביש הצמוד לקירות דרום-מזרחה (ימינה) והמשיכו לאחריהם עוד כ-250 מטר על הכביש עד מעט לאחר העיקול. כאן תראו שלט משולש שיזמין אתכם להיכנס אל החורש "בשביל הנפש". היכנסו והתמסרו לשביל ולשלטים מעוררי המחשבה שלאורכו… אורך השביל כ-500 מ' בלבד ובמרכזו 2 בריכות מים חצובות בסלע שסיפורן איננו ידוע במלוא. יתכן מאוד שהם מהתקופה הביזנטית כמו מבנים ומתקנים חקלאיים רבים באזור. מהלכו של השביל יורד במתינות אל ערוצו של נחל עייתא (שיהפוך בהמשך לנחל בצת) ומתחבר לשביל החורש (בפיצול השבילים כחול-שחור). מכאן יש לכם שתי אפשרויות: האחת לשוב לרכבכם ליד קירות מדברים. תוכלו לשוב על עקבותיכם או לעלות לשתולה (מערבה/ימינה) בשביל המסומן שחור עד לפשפש ואז לפנות ימינה ולחזור דרך הכביש. אפשרות זו היא של כ-1.5 ק"מ והיא תארך כשעה.

אפשרות ב' – טיול מעגלי לתצפית הר רהב וחזרה דרך כביש 8994

אפשרות שניה ומאוד מומלצת למי שזמנו בידו היא לעלות לשלוחת הר רהב ולהגיע לתצפית המרהיבה. כדי לעשות זאת המשיכו כמה עשרות מטרים במורד שביל החורש המסומן בכחול עד לפיצול השבילים. כאן קחו את השביל השחור (לדרום-מזרח/שמאלה) ועלו לשלוחה. העליה בחלקה מעט תלולה אך היא יפה ולא ארוכה. כעבור כ-600 מטר תגיעו לפיצול שבילים (עם שביל אדום שיפנה מזרחה/שמאלה). המשיכו עוד כ-300 מטר בשביל השחור עד המצפור שבמרכזו עץ אלון בולט. מכאן יפתח מראה מרהיב לכל האזור. מקום נפלא לתצפית, סנדוויץ' ומנוחה…
לאחר שסיימתם חזרו על עקבותיכם עד לפיצול השבילים. לכו כ-50 מטר על השביל האדום ומימינכם תראו אזור מגודר שבמרכזו פתח קטן של מערה. אל תעברו את הגדר!! הפתח הקטן הוא פתחו של פיר קארסטי אנכי (הוטה) בעומק 187 מ'!!! זוהי ההוטה העמוקה בארץ והיא התגלה רק בשנת 2014 כשהשבילים נפרצו. מכאן המשיכו בשביל האדום עד כביש 8994, פנו שמאלה ולכו עד קירות מדברים כ-1 ק"מ. אפשרות זו היא של כ-3.5 ק"מ והיא תארך כשעתיים.

אפשרות ג' – טיול חד כיווני לחניון הסרנים דרך נחל עייתא

התחילו כמו באפשרות א' והמשיכו בשביל הכחול עד חניון הסרנים. השביל עובד באפיק נחל עייתא המגיע מלבנון ומשתלב בנחל שרך שלאחר מכן יהפוך להיות נחל בצת.

אפשרות ד' – טיול חד כיווני לחניון הסרנים דרך שלוחת הר רהב

התחילו כמו באפשרות ב' אל מהתצפית המשיכו דרומה בשביל השחור עד חניון הסרנים

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן