מסגד אל-ג'זאר בעכו העתיקה

מידע על מסגד אל-ג'זאר

מסגד אל-ג'זאר הוא מהבולטים והידועים באתריה של עכו. הוא מכונה בערבית "ג'אמע אל באשא" (מסגד הפאשא) על שמו של מקימו אחמד אל-ג'זאר שליטה העותמני של עכו בסוף המאה ה-19 שגם קבור בתחום חצר המסגד.

מבנה מסגד אל-ג'זארמסגד אל ג'זאר בעכו העתיקה

המסגד הוא מהיפים והחשובים במסגדיה של ארץ ישראל והוא הגדול ביותר בארץ מחוץ לירושלים מבין המסגדים שהוקמו בימי העות'מנים. המסגד הוקם בשנת 1781 במצוותו של אל-ג'זאר על שרידים של כנסיה צלבנית, ולשם הקמתה הובאו אנשי מקצוע מרחבי המזרח התיכון. חלק מהעמודים ואבני השיש שבו הובאו מעתיקות קיסריה ועתלית. מבנה המסגד מפואר ומרווח במיוחד וכולל אלמנטים אדריכליים מרהיבים. סגנונו ברוח מסגדי איסטנבול המפוארים שנבנו בהשראת האיה-סופיה.

כיפת המסגד כמו גג המינרט צבועים בירוק ונראים בבירור בקו הרקיע של העיר. במינרט 124 מדרגות והוא תוכנן כנראה על ידי אל-ג'זאר עצמו. בחזית המסגד מבואה (פורטיקו) שמעליו כיפות ירוקות קטנות המכסות על הכניסה לדלת המסגד.

המסגד פעיל ומשרת קהילה של מאמינים מעכו ומהאזור. זהו אחד מ-8 מסגדים הפעילים בעכו בעתיקה והגדול והמפואר שבהם.

חצר המסגד

המסגד ניצב בלב חצר גדולה ורבועה, המוקפת משלושת צדדיה בארקדה שמעליה כיפות קטנות בצבע לבן. בשלושת שורות הארקדה 45 חדרים קטנים ששימשו את עובדי המסגד, את עולי הרגל ואת תלמידי המדרסה (בית ספר ללימודי דת) המקומית. זו כונתה "מדרסת אל-אחמדיה" על שמו של אחמד אל-ג'זאר. בית הדין השרעי ישב בזמנו בשניים מחדרי הארקדה.

במרכז החצר, מול הכניסה הראשית אל בית התפילה, ניצבת מטהרה המשמשת לרחצה טקסית לקראת התפילה ואחריה. בקרבת מקום עוד ניצב שעון שמש מרשים עשוי שייש ששימש בעבר לחישוב זמני התפילה.
בחצר במבנה קטן ממערב לפתח המסגד נמצאים גם קבריהם של אחמד אל-ג'זאר עצמו ושל יורשו סולימאן פאשא .

גרם מדרגות בחצר מוביל אל חלל עצום ששימש את הכנסייה הקדומה, אך זה בהמשך הפך להיות בור מים גדל מימדים ששימש כמאגר תת-קרקעי ממנו העניק המושל מים לתושבים דרך הסביל (רהט) המרשים שנמצא בקרבת הכניסה למסגד.

קדושתו של המסגד אל-ג'זאר

במסגד נמצא חפץ מקודש –  קווצת שיער המיוחסת לפי המסורת המקומית לנביא מוחמד והיא שמורה בתיבה בתוך המסגד. השיער נרכש ע"י משפחת שוקיירי בשנת 1901 באיטנבול ומהמסגד הכחול והובאה לעכו והעניקה למסגד גם קדושה תדית. הקופסא ובה השיער הקדוש מוצגת בפומבי אחת לשנה, בעיד אל-פיטר בתהלוכה המונית בסמטאות העיר העתיקה.

ניתן לבקר במסגד ברוב שעות היום, למעט בשעות התפילה והמבקרים מתקבלים בעין יפה ואף ניתן לקבל הדרכה מקומית במספר שפות. יש עלות כניסה (כ-10 ₪) והמבקרים מתבקשים להגיע בלבוש צנוע.
טלפון לבירורוים – 04-9913039.

 

המלצה על סיור עצמאי בעכו העתיקה תוכלו למצוא כאן >>> https://www.omri-travel.co.il/akkobackstreets/

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן