המלצה לטיולי פריחה

ההמלצה שלי לשבועות הקרובים – טיולי פריחה

הפעם הרקור על פריחות השיא של הרקפת:

מתחת לסלע צומחת לפלא/ רקפת נחמדת מאד

ושמש מזהרת נושקת, עוטרת / עוטרת לה כתר ורוד

את המילים המוכרות האלה כתב לוין קיפניס בשנת 19211 בטיולו בנחל עיון ליד מטולה בדיוק בתקופה הזו של השנה – שיא פריחת הרקפות.

לכן אני ממליץ בחום לנצל את השבועות הקרובים ולטייל לריכוזי הפריחה הנהדרים של הרקפות שפזורים כמעט בכל הארץ ולהנות גם מהטבע המתעורר, הנקי והירוק (ראו אתרים אפשריים בהמשך).

ועכשיו כמה עובדות על הרקפת:

 1. לרקפת פקעת רעילה ששומרת עליה מפני אכילה ע"י בעלי חיים, אך למרות זאת היו לה שימושים רפואיים עממיים שונים כגון: ריפוי מחלות קיבה, גירוש תולעי מעיים, טיפול בפצעים ואפילו שיקוי אהבה…
 2. בפקעת חצויה היו משתמשים כסבון ולכן אחד מתריסר שמותיה הערביים הוא סבון א-ראעי (סבון הרועים).
 3. תהליך ההאבקה שלה נעשה ע"י זמזום! החרק המאביק, בהתקרבו לפתח צינור הכותרת, משמיע זמזום בתדר גבוה, אשר מרעיד את המאבקים וגורם לפיזור האבקה. צורה זאת של האבקה נקראת האבקת זמזום Buzz Pollination.
 4. פרח הרקפת גדל הפוך! העוקץ עליו גדל הפרח מתעקל בקצהו כלפי מטה, כמו מקל-סבא, אך עלי הכותרת גדלים כלפי מעלה, כלומר הפוך…
 5. האגדה מספרת שהכתר של שלמה המלך היה בצורת רקפת. כאשר חרב בית המקדש ואוצרותיו נלקחו לרומא, כולל הכתר – הרקינה הרקפת את ראשה בצער ומאז גדלה במהופך.

אז איפה אפשר לראות ריכוזי פריחה מרשימים?

הרקפת נפוצה כמעט בכל אזורי הארץ: בגליל ובגולן, בהרי יהודה ושומרון ובשפלת יהודה ורבים מאיתנו מכירים בקרבת ביתנו ריכוזים "סודיים" של רקפות… אבל יש מספר אתרים ידועים ומוכרים במיוחד והנה רשימה חלקית. (איך להגיע? חפשו בגוגל לפי שמות האתרים):

 • גבעת הרקפות – ברמות מנשה. מקום הכי פופולרי ומקסים אך צפוף בצהריים.
 • יער יופ וסטרוויל – גם ברמות מנשה.
 • שביל הרקפות במגדל העמק.
 • ביער אודם ברמת הגולן – יש שם מין רקפת אחר ונדיר – רקפת יוונית.
 • ביער קרן הכרמל
 • בגלבוע, למשל במסלולים של "נחל יצפור" או "עין הסמל והעמק הנעלם".
 • יער בית קשת
 • גבעת הרקפות ליד טל שחר
 • יער הרקפות בכוכב יאיר
 • יער המלאכים ממזרח לקרית גת

לסיכום – צאו לטייל ולהנות מפריחת הרקפות!

הרשמו לאחד הסיורים הקרובים שלנו
לפרטים והרשמה
על המחבר:
עמרי
עמרי

מורה דרך מוסמך ומומחה לטיולים בגליל. המייסד של Omri-Travel שהפך את התחביב והתשוקה שלו למקצוע... חולה טיולים, סקרן בלתי נלאה וממשיך להתלהב מלטייל ולהדריך.

כללי הזהב לטיול מוצלח:

טיול הוא פעילות נפלאה – מהנה, בריא, מחבר ומלמד אך גם עלול להיות מסוכן. על מנת להגביר את ההנאה ולצמצם אתה הסיכון הינה כמה כללים פשוטים המומלצים לכל טיול:

הכנה מראש: חשוב מאוד לקרוא על מסלול הטיול מראש ולדעת היטב מה צפוי לכם: מה המרחק, רמת הקושי, משך הטיול, נתיב הטיול ומה יש לאורכו ולהתארגן בהתאם!  חשוב מאוד להצטייד במפה (זכרו: שיש מקומות ללא קליטת סלולר ולכן מפת נייר עדיפה). יש לידע מישהו מקורב לגבי תוכניותיכם ואם זה בשמורה את אחד מאנשי הצוות.

מים, אוכל, ביגוד וציוד: תמיד קחו איתכם מים! (לטיול יום 3 ליטר לאדם). אוכל ונישנושים בהתאם למשך הטיול. נעליים סגורות, ביגוד בהתאם לעונה אך רצוי תמיד מומלץ מכנסיים ארוכים וכמובן כובע. מומלץ להצטייד בפנס, אולר ומקלות הליכה וחשוב לקחת איתכם ערכת עזרה ראשונה בסיסית וטלפון נייד טעון ואף מטען חיצוני.

התנהגות בזמן הטיול: קריטי להישאר על השבילים המסומנים ולא "לעשות שטויות" כמו קפיצות ממקומות גבוהים, טיפוס על עצים ועוד. חובה להתנהג בהתאם להוראות על שלטי הכניסה לשמורות.

לעולם אל תשאירו לכלוך, ניירות, בקבוקים וחפצים בשטח. אספו את האשפה שלכם ורצוי גם לנקות לכלוך שמצאתם בשטח ולהשאירו במצב טוב יותר.

במקרה חרום: אם חס וחלילה מישהו נפגע במהלך הטיול הכלל הבסיסי הוא טיפול ראשוני במקום ולהוציא את הנפגע מהשטח בהקדם האפשרי. בהתאם למקרה יש להזעיק גורמים רלוונטיים. מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה מדא שלי – שבה יש הנחיות עזרה ראשונה לכל המקרים ואפשרות קלה להזעקת עזרה.

מידע מפורט יותר מומלץ לקרוא באתר של עמותת מדעת

קרא עוד
מוזמנים לטייל איתנו
המאמר עזר לכם? נשמח לקרוא את תגובתכם
הרשמו לקבלת עדכונים, המלצות והטבות
מבית Omri Travel
פתח צ'אט
1
זקוק לעזרה?
שלום לך!
נשמח לסייע ולחבר אתכם לחוויה מושלמת!!
לאיפה תרצו לטייל? מתי? כמה אנשים?
דילוג לתוכן